Židé na Tchaj-wanu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Židé na Tchaj-wanu jsou, na rozdíl od pevninské Číny, relativně nově a nikdy nebyli početní. První výraznější přítomnost se datuje do 50. let 20. století, kdy zde američtí vojáci umístění v Tchaj-wanu slavili židovské svátky. To však skončilo roku 1971, kdy Spojené státy přerušily diplomatické styky s Tchaj-wanem.

Od roku 1975 má Tchaj-wan svého stálého rabína, jímž se stal Efraim Einhorn. Od té doby tchajwanská židovská komunita sestává hlavně ze zahraničních obchodníků a návštěvníků. Za rabína Einhorna se bohoslužby konaly ve množství hotelů v Tchaj-peji. Vznikla také dohoda mezi rabínem a vedením hotelu Ritz a v jeho prostorách probíhaly každý týden bohoslužby, byla podávána košer jídla a nacházela s zde také židovská knihovna náležící rabínovi. Největší účast mezi 60 a 100 osobami byla během svátků.

Vzhledem k tomu, že má Izrael plné diplomatické styky s kontinentální Čínou, nemůže plně uznat tchajwanskou vládu, kterou Čína považuje za separatistickou. Nicméně však Izrael udržuje v Tchaj-peji svoji Ekonomickou a kulturní kancelář. Roční obchodní obrat mezi Izraelem a Tchaj-wanem činil 1,3 miliard amerických dolarů.

V současné chvíli[kdy?] se na Tchaj-wanu nachází přibližně 100 Židů.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku History of the Jews in Taiwan na anglické Wikipedii.

  1. Am Yisrael, The Jewish Communities of Taiwan. www.amyisrael.co.il [online]. [cit. 2007-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-12-14. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]