Žert (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žert
Autor Milan Kundera
Původní název Žert
Země Československo
Žánry román
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žert je první román Milana Kundery napsaný roku 1965 a poprvé vydaný[1] roku 1967 nakladatelstvím Československý spisovatel.

Popis děje[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavou je Ludvík Jahn, v raných padesátých letech jako student horlivý komunista, který byl kvůli žertovné pohlednici (s obsahem „Ať žije Trockij“), poslané spolužačce Markétě na socialistické školení, vyhozen z vysoké školy i ze strany. Ludvík se chce po deseti letech pomstít bývalému spolužákovi Zemánkovi, který ho v rozhodující chvíli podrazil, tím, že svede Zemánkovu ženu Helenu. Zjistí ale, že Zemánkovi spolu již stejně nežijí.

Rozbor románu[editovat | editovat zdroj]

Většina textu knihy je retrospektivní vyprávění. Příběh začíná tím, že se Ludvík vrací do rodného moravského města provést svoji pomstu, jejíž důvod a Ludvíkův předchozí život je čtenáři osvětlován v následujících kapitolách. Román sice komentuje politickou atmosféru doby padesátých a šedesátých let, ale autorova pozornost je obrácena spíše na Ludvíkovy vztahy a lásky. Obsahuje také části věnované moravské lidové písni.

Filmové zpracování[editovat | editovat zdroj]

Režisér Jaromil Jireš natočil v roce 1968 stejnojmenný film, který je dodnes oceňován filmovou kritikou i diváctvem, a který se (na rozdíl od západní filmové adaptace jeho Nesnesitelné lehkosti bytí) líbil i Kunderovi.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ISBN:978-80-7108-287-3, Rok vydání:1967 http://www.kniznikatalog.cz/zert

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]