Žert (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žert
Autor Milan Kundera
Původní název Žert
Země Československo
Jazyk čeština
Žánry román
Ocenění 100 nejdůležitějších knih 20. století podle Le Monde
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žert je první román Milana Kundery napsaný roku 1965 a poprvé vydaný[1] roku 1967 nakladatelstvím Československý spisovatel.

Popis děje[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavou je Ludvík Jahn, v raných padesátých letech jako student horlivý komunista, který byl kvůli žertovné pohlednici (s obsahem „Ať žije Trockij“), poslané spolužačce Markétě na socialistické školení, vyhozen z vysoké školy i ze strany. Ludvík se chce po deseti letech pomstít bývalému spolužákovi Zemánkovi, který ho v rozhodující chvíli podrazil, tím, že svede Zemánkovu ženu Helenu. Zjistí ale, že Zemánkovi spolu již stejně nežijí. Helena se chce zabít, jenže si místo pilule na sebevraždu omylem vezme projímadlo.

Rozbor románu[editovat | editovat zdroj]

Většina textu knihy je retrospektivní vyprávění. Příběh začíná tím, že se Ludvík vrací do rodného moravského města provést svoji pomstu, jejíž důvod a Ludvíkův předchozí život je čtenáři osvětlován v následujících kapitolách. Román sice komentuje politickou atmosféru doby padesátých a šedesátých let, ale autorova pozornost je obrácena spíše na Ludvíkovy vztahy a lásky. Obsahuje také části věnované moravské lidové písni.

Filmové zpracování[editovat | editovat zdroj]

Režisér Jaromil Jireš natočil v roce 1968 stejnojmenný film, který je dodnes oceňován filmovou kritikou i diváctvem, a který se (na rozdíl od západní filmové adaptace jeho Nesnesitelné lehkosti bytí) líbil i Kunderovi.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ISBN:978-80-7108-287-3, Rok vydání:1967 http://www.kniznikatalog.cz/zert

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]