Přeskočit na obsah

Želvy Ninja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Želvy Ninja (anglicky Teenage Mutant Ninja Turtles, zkratkou TMNT, v mnoha evropských zemích jako Teenage Mutant Hero Turtles) je fiktivní tým čtyř antropomorfních želvích mutantů vycvičených jejich učitelem (sensei) Mistrem Třískou. Jejich domovem byly kanalizační stoky pod Manhattanem. Čtyři hlavní želví hrdiny mistr Tříska pojmenoval po slavných italských renesančních umělcích.

Podle úvodního komiksu si chlapec jménem Chester (Chet) Manley jednoho dne koupil čtyři želvy, na cestě domů však uviděl slepého chodce před rozjetým nákladním autem převážejícím sudy s „Mutagenem“, na poslední chvíli ho zachránil, ale upustil želvy, které z auta rozlitý Mutagen spláchl do kanálu, kde následkem styku s touto látkou zmutovaly do nynější podoby.

Poprvé se objevily v květnu 1984 ve formě komiksu vydaného společností Mirage Studios v nevelké sérii 3000 výtisků. Přebal 1. série byl parodií na sérii komiksů Ronin od Franka Millera. V Česku se však Želvy proslavily až díky seriálovému zpracování, kterého se američtí diváci dočkali v pětidílné minisérii již ke konci roku 1987. O tři roky později již existovalo epizod více než 70. Na úspěchy komiksů se zde, podobně jako v jiných případech, pokusil navázat film. Dosud bylo na téma želv ninja natočeno šest filmů (1990, 1991, 1993, 2007, 2014, 2016)

Ve Velké Británii, Itálii, Irsku, Švédsku, Norsku, Finsku, Francii, Polsku, Rakousku a Německu byl seriál uveden pod změněným názvem "Teenage Mutant Hero Turtles" (TMHT, česky Želví hrdinové), neboť místní cenzura se obávala, že slovo ninja má příliš násilné konotace, než aby bylo vhodné jej užívat pro pořad určený dětem.[zdroj?]

Želvy Ninja se také objevily v mnoha počítačových hrách, první byla v roce 1989 vyvinutá pro NES, ale portovaná byla i na PC, Commodore 64, ZX Spectrum i Amigu. .

 • Leonardo (modrá páska přes oči, zkráceně Leo) – Z celé čtveřice je nejstarší a plní úlohu jejího nejmenovaného vůdce. Nejlépe si také rozumí s mistrem Třískou. Jeho zbraní je dvojice mečů nindžató.
 • Raphael (červená páska, zkráceně Raph) – Svéhlavý rebel, vyzbrojený dvojicí trojzubých dýk sai. Je druhý nejstarší po Leonardovi a mezi oběma bratry často panuje rivalita. Je velmi horkokrevný a ze všech čtyř je asi nejbojovnější. Na druhou stranu mu není cizí smysl pro humor, i když poněkud cynický.
 • Donatello (fialová páska, zkráceně Donnie) – Po Michelangelovi druhý nejmladší. Je tichý a přemýšlivý, s duší technika a vědce, a ze všech čtyř bratrů nejméně inklinuje k násilnému řešení problémů. Většina techniky, kterou želvy používají, je jeho výtvorem (např. vysílačky, auto, Želvolet). Velmi dobře si rozumí s April. Vyzbrojen je dlouhou dřevěnou holí bo.
 • Michelangelo (oranžová páska, zkráceně Mikey) – Nejmladší z bratrů. Vtipálek a smíšek, který nezkazí žádnou legraci. Na rozdíl od Raphaela je ale jeho humor dobrosrdečný. Je známý také pro svou vášeň k pojídání pizzy s nejrůznějšími šílenými kombinacemi přísad. Bojuje dvěma nunčaky.
 • Mistr Tříska (angl. Master Splinter) – Učitel (sensei) a adoptivní otec želv v podobě obří antropomorfní krysy. V některých verzích příběhu je mistr Tříska ve skutečnosti bývalý japonský válečník a mistr ninjutsu Hamato Joši (Yoshi), který byl po zradě svého žáka Oroku Sakiho vyhnán do USA; v jiných byl původně jen Jošiho krysím mazlíčkem. V obou případech pak zmutoval stejným způsobem jako želvy.
 • Trhač (angl. Shredder) – Úhlavní nepřítel želv. Původně se jmenoval Oroku Saki a předtím, než jej zaslepila moc, byl žákem Hamato Jošiho (mistra Třísky). Stejně jako on se přesunul do USA, kde se ale vydal na dráhu zločinu. Je velice schopným bojovníkem a vůdcem klanu Foot, zločinecké bandy složené z bojovníků ninja. Většinou je zobrazován jako vysoký muž v samurajské zbroji a s kovovou maskou přes obličej.
 • Krang – Vysoce inteligentní padouch v podobě obřího růžového mozku s obličejem a několika výhonky sloužícími jako ruce. Ve své domovské Dimenzi X býval generálem a velel obřímu pojízdnému zařízení, zvanému Technodrom. Poté, co při záhadné nehodě přišel o své tělo a spolu s Technodromem se ocitl na Zemi, spojil se s Trhačem a výměnou za příslib nového těla mu poskytoval své technické vybavení.
 • Bebop a Rocksteady (někdy také Bob a Rocky) – Dvojice Trhačových poskoků. Původně byli členy pouličního gangu, ale po ostudné porážce, kterou utržili v boji se želvami, se nabídli jako dobrovolníci pro Trhačův pokus s vytvořením vlastních mutantů. Rocksteady tak zmutoval do podoby humanoidního nosorožce a Bebop do humanoidního prasete bradavičnatého. Vynikají hrubou silou, ale na rozdíl od Trhače jsou poněkud slabomyslní.
 • Baxter Stockman – „Šílený vědec“ a vynálezce, který je protivníkem želv Ninja a často spolupracuje s Trhačem a Krangem.
 • April O'Neilová – Statečná mladá reportérka 6. kanálu (původně laborantka u Baxtera Stockmana). Poté, co ji želvy zachrání před v té době ještě lidsky vypadajícími Rocksteadym a Beebopem, kteří jí chtějí zabránit ve vyšetřování zločinů spáchaných klanem Foot, stane se jejich blízkou přítelkyní a spojkou s okolním světem.
 • Casey Jones – Mladý samozvaný ochránce pořádku skrývající se pod hokejovou maskou. Umí karate a občas pomáhá želvám Ninja. April se do něj zamiluje a později vytvoří pár.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]