Přeskočit na obsah

Železniční trať Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox železniční trať Železniční trať Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 281) je jednokolejná regionální trať o délce 13,2 km. Provoz na trati byl zahájen v roce 1892.

V roce 2010 došlo v několika etapách k těžké střední obnově v úseku Hrachovec - Zašová, z důvodu poškození při povodních a rekonstrukci dopravny Střítež nad Bečvou. Byly pokáceny porosty v okolí tratě, byla postavena nová nástupiště v obcích Zašová a Střítež nad Bečvou. V těchto zastávkách bylo také provedeno opravení kolejového svršku. Z hlediska staveb byly zbořeny domky sloužící jako zastávka v Zašové a ve Stříteži nad Bečvou a byly nahrazeny plechovými boudami. V roce 2011 došlo k dalším opravám po povodních a rekonstrukci nz. Zubří.

Vlečky

První vlečka odbočovala před zastávkou v Krhové do areálu Sdělovacích a zabezpečovacích dílen ČSD, dnes firmy Ponast. Dnes je již zrušená. V Krhové odbočovala vlečka do areálu Schott (bývalý STV Glass) a do bývalého podniku Osvětlovací sklo. Tento celý vlečkový areál je již od roku 2006 bez provozu. Část mezi bránou a odbočnou výhybkou S1 v traťové koleji je ve špatném stavu, dokonce při opravě hlavní silnice došlo k zaasfaltování žlábků přejezdu, což způsobilo nesjízdnost vlečky. Na jaře roku 2014 došlo k celkové likvidaci vlečky Schott (STV Glass). Z rozsáhlé vlečky skláren tak zůstala jen část v bývalém závodě Osvětlovací sklo, ovšem sjízdná je jen krátká část za branou podniku.

Další vlečka je v Hrachovci do areálu Arpeta Group Hrachovec (bývalá cihelna, nacházela se tam i průmyslová drážka o rozchodu 600mm), která byla používána ke šrotaci nákladních vozů a odvozu šrotu, na trati se dále nacházejí vlečky do pily (Lesnicko-dřevařská firma) ve Stříteži nad Bečvou (obsluha pravidelně), do Gumáren Zubří (od roku 2010 bez sporadického provozu, dnes je zlikvidováno napojení vlečky na síť SŽDC) a do areálu Energoaqua Rožnov pod Radhoštěm (bývalá Tesla), kam je několikrát do roka navážen mazut pro teplárnu.

Jako zajímavost lze vzpomenout bývalou vlečku do dřevoskladu v Rožnově pod Radhoštěm, která stála na úrovni dnešního supermarketu Lidl. Při pozorné prohlídce lze najít funkční výhybku, zhruba 20 metrů kolejového svršku (dnes silně zarostlého vegetací),výkolejku a dvě osvětlovací lampy. Dřevosklad ukončil provoz v roce 2000.

Jedna z rožnovských vleček dokonce překonala samotný konec tratě, a to vlečka uhelných skladů, vedoucí ze stanice podél výtopny, přes dnešní světelnou křižovatku, kde kousek před zemědělskou školou končila.

Provoz

Osobní dopravu na trati dnes zajišťují motorové jednotky řady 814 z DKV Olomouc, PJ Valašské Meziříčí, sporadicky nahrazované motorovými vozy řady 810. Dne 7. října 2012 na trať poprvé vyjely dvoudílné motorové jednotky řady 844, zvané RegioShark. Tmavěmodré vlaky v moderním designu, které získaly přezdívku „žralok“, nabízejí cestujícím vyšší komfort. Rožnovská trať byla ve Zlínském kraji vůbec první, na které se mohli tímto typem vlaku svézt.[1]

Nákladní dopravu (manipulační vlaky jezdící v neděli, úterý a čtvrtek v noci) zajišťují lokomotivy řady 742 ČD Cargo SOKV Ostrava, Pj Olomouc, PP Valašské Meziříčí.

Valašské Meziříčí

  • Trať 280 Hranice na Moravě - Valašské Meziříčí - Odbočka Bečva - Horní Lideč - Horní Lideč st. hr. (Lúky pod Makytou ŽSR)
  • Trať 303 Kojetín - Kroměříž - Hulín - Holešov - Bystřice pod Hostýnem - Valašské Meziříčí
  • Trať 323 Valašské Meziříčí - Hostašovice - Veřovice - Frýdlant nad Ostravicí - Frýdek-Místek - Ostrava-Kunčice - Ostrava hl. n.

Galerie

Reference

Externí odkazy