Železná ruka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železná ruka
Autor Lindsey Davisová
Původní název The Iron Hand of Mars
Překladatel Alena Jindrová-Špilarová
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Cyklus Marcus Didius Falco
Žánr historický detektivní román
Vydavatel Hutchinson
Datum vydání 1992
Česky vydáno 2004
ISBN 80-7341-188-1
Předchozí a následující díl
Měděná Venuše Poseidonovo zlato
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Železná ruka (1992, The Iron Hand of Mars) je historický detektivní román anglické spisovatelky Lindsey Davisové. Jde o čtvrtý díl dvacetidílné knižní série odehrávající se v antickém Římě za vlády císaře Vespasiana. Jejím hlavním hrdinou je soukromý informátor (vlastně soukromý detektiv) Marcus Didius Falco, který je také vypravěčem románu.[1]

Obsah románu[editovat | editovat zdroj]

Roku 71 dostane Falco od císaře Vespasiana další úkol: odjet do Germánie a dodat XIV. legii (Legio XIV Gemina), ležící u Moguntiacuma, novou standartu ve formě dvě stopy dlouhé železně ruky boha Marse. Skutečným Falconocým posláním je ale nalézt ztraceného velitele legie jménem Munius Lupercus, respektive zjistit, zda byl unesen nebo zda se přidal k vůdcům Batávského povstání, kterými jsou kněžka Veleda a bývalý římský voják Gaius Julius Civilis z pomocných oddílů s legionářským výcvikem.

Falco je tedy nucen absolvovat cestu po Rýně. Setká se s Justinem, bratrem své lásky Heleny, dcery senátora Decima Camilla Vera, který je vojenským tribunem. Je mile překvapen, když zjistí, že je oba Helena přijela navštívit, protože byl přesvědčen, že jí v Římě svádí císařův syn Titus. Následně odhalí korupci, týkající se dodávek hrnčířského zboží legionářům. Pak se vydá s Justinem na nepřátelské území setkat se s Veledou, do které se Justinus zamiluje. Zjistí, že Munius Lupercus byl na cestě k ní z neznámých důvodů zavražděn a že vůdcové povstání, si další válku s Římem již nepřejí.

Adaptace[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]