Šlomo Amar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šlomo Amar
PikiWiki Israel 8066 Shlomo Amar.JPG
Narození 1948 (4. elulu 5708) (71 let)
Casablanca
Povolání rabín
Denominace ortodoxní judaismus
Etnický původ Sefardi
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o izraelském rabínovi. O politikovi pojednává článek Šlomo Amar (politik).

Šlomo Moše Amar (hebrejsky שלמה משה עמאר‎‎; narozen 1948) byl sefardský vrchní rabín Izraele v letech 2003–2013. Jeho aškenázským protějškem byl rabi Jona Metzger.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rabi Amar se narodil v CasablanceMaroku. Základní vzdělání obdržel na židovských školách Ocar ha-Tora a Neve šalom a na chabadnické ješivě Tomchej temimim. V roce 1962 odešel spolu se svými rodiči do Izraele, kde se usadili v obci Pardes Chana.

V letech 19631967 studoval na ješivě Tif'eret CijonBenej Brak a na ješivě Ša'arit Josef u rabi Nisima Toledana. V roce 1967 přešel na ješivu ve Šlomi, kde byl v roce 1969 požádán, aby dlouhodobě zastupoval na pozici rabína a vedoucího ješivy rabi Mas'uda Revacha.

Současně pokračoval ve studiích rabínského soudnictví u rabi Ja'akova Nisen RosentalaHaify, kterého považuje za svého hlavního učitele. V roce 1970 byl jmenován rabínem a vedoucím oddělení kašrutu v Náboženské radě v Neharji.

V  roce 1973 se stal rabínem mošavu Megadimoblastní radě Chof ha-Karmel. Poté byl mašgiachem v ješivě Tora ve-hora'a v Tel Avivu. Během tohoto období obdržel osvědčení (smichu) pro rituální porážku (šochet u-bodek), pro funkci rabína obce a pro funkci rabína města. Povinnou vojenskou službu v izraelské armádě a stejně tak i následnou záložní službu vykonal rabi Amar v jednotce pro identifikaci padlých.

Po sérii cvičení v záchranářství se začal zabývat výukou halachických témat souvisejících s činností oddílu; ve svých přednáškách se soustředil na význam hodnot úcty k mrtvým a jejich halachickou aplikaci v praxi. Podobné přednášky měl také pro členy organizace ZAKA. Praktické zkušenosti s tematikou padlých a nezvěstných se podepsaly také na jeho halachických rozhodnutích, která v té době pronikla ve známost.

Úzce spolupracuje s dřívějším sefardským vrchním rabínem a duchovním vůdcem strany Šas, rabi Ovadjou Josefem. Před svým zvolením do funkce vrchního rabína Izraele rabi Amar působil jako předseda rabínského soudu v Petach Tikvě. V roce 2002 byl zvolen vrchním rabínem Tel Avivu jakožto první jediný vrchní rabín města.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Se svou ženou, s níž ho seznámil jeho rabín Ja'akov Rosental, má 12 dětí. Jedním z jeho bratrů je hudebník Albert Amar.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Šema Šlomo
7 svazků respons, hlavní dílo rabi Amara, které vyšlo poprvé v roce 1992 a bylo dále rozšířeno v době jeho působení jako rabínského soudce. Zaobírá se především halachickými tématy pojednanými v části Šulchan aruchu nazvané Chošen mišpat.
Kerem Šlomo
dvoudílná responsa pojednávající o smíšených druzích a přikázáních souvisejících se zemí Izrael.
Be'erah šel Mirjam
responsa pojmenovaná na památku matky rabi Amara, pojednávají o otázkách kašrutu.
Birkat Elijahu
komentáře k týdenní paraše pojmenované na památku otce. Dosud vyšly části Berešit a Šemot.
Mac'halot chatanim
články o halachických tématech souvisejících s židovskou svatbou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků שלמה עמאר‎‎ na hebrejské Wikipedii a Shlomo Amar na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Vrchní sefardský rabín Izraele
Předchůdce:
Elijahu Bakši Doron
20032013
Šlomo Amar
Nástupce:
Jicchak Josef