Šlapanická švestka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šlapanická švestka
Detail květu šlapanické švestky

Šlapanická švestka je odrůda švestky. Byla vyšlechtěna pravděpodobně kolem roku 1930 panem Barešem ve Šlapanicích u Brna v jeho vlastní školce, kterou ve městě měl. V pomologii „Stručné dějiny ovocnictví moravského“ z roku 1900 je popisováno okolí Brna, ovšem zdejší švestka není ještě zmiňována, zřejmě v tomto období nebyla ještě známa. Nezmiňuje ji ani publikace „České ovoce“ z roku 1924, uvádí ji až Vaňkova pomologie z roku 1937.

Jde o ekotyp Domácí švestky, která právě v okolí Šlapanicka vykazovala a stále vykazuje vynikající výsledky. Švestka je velmi odolná vůči mrazu, přestála i velkou mrazovou kalamitu bez problému. Je velice chutná a vykazuje velmi vysoký vzrůst, čímž je charakteristická. Je samosprašná. Patří k vynikajícím odrůdám, je však postižena značnou citlivostí k viróznímu onemocnění šarce. Krajovým odrůdám se už nevěnuje dostatečná pozornost, a proto přežívá v počtu pár jedinců pouze ve Šlapanicích.

Je známo mnoho dalších krajových odrůd Domácí švestky (okolo 30), které mají těžiště svého výskytu právě tam, kde byly vyšlechtěny.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Šlapanická švestka je zařazena Ministerstvem zemědělství mezi odrůdy pěstované v prostorovém izolátu oprávněné čerpat dotaci. To znamená, že pokud by se firma či zahradnictví rozhodly začít očkovat a prodávat Šlapanickou švestku, dostaly by dotaci. Na samostatně rostoucí stromy v zahradách se dotace nevztahuje.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

Dr. Kadlec, Šlapanicer Zwetsche, Prune de Šlapanice, Barešova švestka

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VANĚK, Josef. Lidová pomologie III. díl: Švestky a slívy. Chrudim: Nakladatelství zahradnické literatury, 1937. 
  • VÁVRA, Miloslav; FERKL, František; KOCH, Václav, a ČERNÍK, Václav. Malá pomologie III — Švestky a třešně. 2. vyd. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1971. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]