Šaul Barach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ša'ul Barach
Narození25. února 1865 nebo 1865
Úmrtí5. února 1940 nebo 1940 (ve věku 74–75 let)
Košice
Povolánírabín
Nábož. vyznáníjudaismus
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Šaul Barach (též Schaul Barach, hebrejsky שאול בראך‎, 25. února 18655. února 1940, Košice) byl maďarsko-československý rabín, posek, bejt din s kořeny v českých zemích. Působil ve Velkém Meděru, rumunské Kareji a v Košicích, na území tehdejšího Uherska.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v 60. letech 19. století. Jeho matka Liba byla dcera rabína Ja'akova Meira Zvi Friedlandera (autora spisu „Derech jemah“) a otcem rabi Elazar Barach. Původní příjmení jeho předků bylo Perara podle města Přerova. Šaulův děd si spolu se svými šesti bratry změnil příjmení na Baruch.

Šaul se oženil s Rivkou, dcerou rabína Neftoliho. Jeho učitelem byl rabi Moše Šik. Cestoval k sigetským rabínům Teitelbaumovým a byl v kontaktu také s bobovskou rabínskou dynastií.

Osmnáct let byl rabínem ve Velkém Meděru na jihozápadním Slovensku a dalších čtrnáct v rumunské Careji. Roku 1923 byl jmenován rabínem v Košicích, kde strávil posledních sedmnáct let svého života.

V každém z měst, kde působil jako rabín, se veřejně stavěl proti sionismu. Na toto téma napsal:

Každý, kdo věří v Tóru Mojžíšovu, tomu je cizí sionismus a mizrachim a vyhýbá se jídlu a pití s nimi jako s cizími, kteří by měl být rozlišováni od izraelského národa.

Byl známý v širokém okolí a byl považován za předního z maďarských rabínů. Předsedal velké ješivě. V průběhu svého života vydal množství knih o náboženských a kulturních tématech.

Rebe Šaul Barach zemřel v pondělí 5. února 1940.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku שאול בראך na hebrejské Wikipedii.