Řád Michala Chrabrého

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Řád Michala Vítěze)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řád Michala Chrabrého
Kříž 2. třídy, 1. model (1916)
Kříž 2. třídy, 1. model (1916)
Základní info
Aktivita: 1916
Země původu: Rumunsko
Stuha

Řád Michala Chrabrého (rumunsky Ordinul Mihai Viteazul) je nejvyšší rumunský vojenský řád. Založil jej dne 26. září 1916 rumunský král Ferdinand I. jako nejvyšší vyznamenání udělované za statečnost v boji. Pojmenován byl po rumunském národním hrdinovi Michalovi Chrabrém, valašském vojvodovi, který bojoval na přelomu 16. a 17. století proti turecké nadvládě. Tento řád se uděluje dodnes, s přestávkou mezi roky 1947–2000.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Současná podoba řádu (4. model, 2000)

Odznakem je zlatý, modře smaltovaný liliový kříž. V jeho středu jsou vyobrazeny dvě zlaté korunované, zády k sobě situované iniciály zakladatele F, na zadní straně pak letopočet 1916. Řád je převýšen korunou. Od roku 1938 mohl být udělován i s dvěma zkříženými meči.

Po jeho obnově v roce 1941 byla zdvojená iniciála F nahrazena jedním korunovaným M, podle obnovitele řádu Michala I. Letopočet na zadní straně se změnil na 1941 a byl dán na přední stranu na spodní rameno kříže. Po kapitulaci Rumunska a jeho přestoupení na stranu SSSR v roce 1944 prošel řád menší změnou. Již napevno k němu byly připojeny dva zkřížené meče mezi rameny kříže a letopočet na zadní straně se opět změnil, tentokráte na 1944.

V roce 2000 byl řád opět obnoven. Koruna v převýšení byla nahrazena vavřínovým věncem, středová iniciála panovníka změněna na zlatého rumunského orla a letopočet na zadní straně dostal podobu 1916 a 2000.

S obnovou v roce 2000 vznikla i hvězda řádu. Je stříbrná, brilantující a čtyřcípá s řádovým křížem uprostřed.

Stuha je fialová se zlatými postranními proužky.

Dělení[editovat | editovat zdroj]

Řád se dělí na tři třídy:

  • 1. třída – připínací kříž na levé straně hrudi
  • 2. třída – u krku
  • 3. třída – na prsou

Nositelé[editovat | editovat zdroj]

Během dvou světových válek byla 1. třída udělena 16× a 15×, 2. třída 12× a 76× a 3. třída 336× respektive 1628×. Mezi slavnými nositeli můžeme najít generály Douglase Haiga, Johna Pershinga, Erwina Rommela, Fedora von Bocka, Hermanna Göringa a mnoho dalších.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Militärorden Michael der Tapfere na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]