Českomoravská (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Boční loď stanice Českomoravská
Střední loď stanice
Povrchový vestibul

Českomoravská je stanice pražského metra, nacházející se na lince B, ve východní části Libně, těsně u hranic s Vysočany. V provozu je od 22. listopadu 1990, před otevřením byl její pracovní název Zápotockého, někdy též uváděn jako Antonína Zápotockého. Roku 2002 byla zasažena povodní. Blízko stanice se nachází O2 Arena.

Charakter stanice

Stanice je ražená, pilířová s trojlodní konstrukcí se zkrácenou střední lodí, celková její délka činí 184 m. Z toho nástupiště tvoří zhruba 100 m, široké je 18,6 m.

Českomoravská je založena 25,8 m pod povrchem Drahobejlovy ulice ve Vysočanech.

Českomoravská má jeden výstup s jedním povrchovým vestibulem. Ten je železobetonový a prosklený, dvoupodlažní konstrukce. S nástupištěm jej spojuje tříramenný hlubinný eskalátor. Součástí povrchového vestibulu je také napojující se terminál autobusové dopravy, konkrétně dvou městských linek obsluhujících severovýchod Prahy a jedné příměstské linky do Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. Do prodloužení linky B na Černý Most (1998) a zejména linky C do Letňan (2008) zde bylo ukončeno mnohem více linek.

Obkladem stanice jsou bílé glazované dlaždičky, na stěnách za nástupišti je pak pod nápisem stanice umístěn podklad ve višňově červené barvě. Dlaždičky jsou zde rozděleny do velkých polí oddělených spárami také s višňově červenou barvou.

Na rozdíl od ostatních stanic metra pražského typu u Českomoravské je provedeno jinak obložení pilířů. Svým tvarem více připomínají tvar skutečného ostění, které je zhruba v polovině boku pilíře lomené, u drtivé většiny stanic na lince B jsou pilíře z boku zaoblené.

Za stanicí se nachází směrem na Černý Most dvě odstavné koleje, dlouhé dohromady 700 m (umístěny jsou mezi těmi běžně používanými), které slouží pro dočasné obracení vlaků (mezi lety 1990 a 1998 sloužily pro obracení všech vlaků, mezi lety 1998 a 2008 k obracení zde ukončených souprav). V případě uzavření úseku metra IV. B, který za stanicí pokračuje východním směrem, tedy může Českomoravská sloužit jako konečná stanice.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Českomoravská (stanice metra) na Wikimedia Commons Šablona:Geo cz

Šablona:Pražské metro B