Česko-polské fórum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Česko-polské fórum (pol. Forum Polsko-czeskie) je bilaterální nástroj veřejné diplomacie na posílení polsko-české spolupráce. Forum bylo vytvořeno na základě memoranda, podepsaného v roce 2008 v Praze ministry zahraničí Radoslawem Sikorskim a Karelem Schwarzenbergem. Ministři zavázali vyčlenit 200 tisíc euro ročně na iniciativy na podporu česko-polských vztahů. Program získal první granty v roce 2009.

Každý rok ministři zahraničních věcí vyhlašují soutěž, ve kterém nevládní organizace, sdružení, nadace, univerzity, výzkumné ústavy a ostatní subjekty, které nepracují pro zisk, ve spolupráci s partnerskými institucemi z druhého státu se mohou ucházet o financování iniciativ a projektů zaměřených stimulovat další rozvoj a prohloubení česko-polských vztahů.

Podobný soutěž oznamuje každý rok Ministerstvo zahraničních věcí Polské republiky. Obě strany mohou v rámci Fóra vynaložit na grantový projektový ekvivalent 100 tis. euro.

Česká republika provozuje Radu programu Česko-polského fóra, jmenovanou českým ministrem zahraničí. Jejím předsedou je od roku 2009 prof. Josef Jařab. Obě rady se jednou ročně scházejí na společném zasedání.

Fórum se odkazuje na dlouhou tradici česko-polské spolupráce, především založené v roce 1981 společností „polsko-česko-slovenské solidarity” a interakci nezávislých opozičních skupin působících před rokem 1989 v Československu a Polsku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]