Český lid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Český lid
sborník věnovaný studiu lidu českého v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku, národopisný časopis, časopis pro etnologická studia a etnologický časopis
Základní informace
Datum založení1891
Jazykčeština a mnoho jazyků
Periodicitakaždý 3. měsíc
Země původuRakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo, ČeskoČesko Česko
Klíčové osoby
Vydavatel1892-1945 nakladatelství F. Šimáčka

1946-1949 Jan Svátek
1950-1965 Nakladatelství Československé akademie věd
1946-1951 Brázda
1977-2007 Academia

2007- Etnologický ústav AV ČR
Odkazy
ISSN0009-0794
Číslo ČNBcnb000356290
WebOficiální stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Český lid : Etnologický časopis je jeden z nejstarších českých vědeckých časopisů, byl založen v roce 1891.

Má být vědeckou platformou pro metodicky i tematicky různě orientované proudy etnologického studia, od kulturní a sociální antropologie až po klasický národopis a další mezní disciplíny (lingvistika, kulturní historie, hudební věda, dějiny umění, sociologie aj.). Zůstává jediným pravidelně vycházejícím českým časopisem, který prezentuje výsledky jak tradičně, tak soudobě orientovaných badatelských směrů, což odpovídá současné strukturaci oboru v České republice a střední Evropě. Odborné obci i dalším zájemcům časopis zprostředkovává zásadní vědecké texty, např. oblasti tradiční lidové kultury, problematiky národnostních menšin i antropologické studie zaměřené na mimoevropský terén.

Časopis dnes otiskuje, v souladu s Pokyny pro autory, připravené, jednak teoretické, na středoevropskou, resp. celoevropskou problematiku orientované studie a mezi autory se objevuje stále více badatelů ze sousedních zemí. Českým autorům z akademických, vysokoškolských a muzejních pracovišť časopis umožňuje prezentovat badatelské výsledky v rámci České republiky a prostřednictvím cizojazyčných resumé, případně vybraných textů tištěných ve světových jazycích i v zahraničí. Pro nadregionální charakter a orientaci na různé proudy etnologického a antropologického studia slouží Český lid jak muzejním pracovníkům v regionech, studentům etnologických, historických a antropologických věd, tak domácí i mezinárodní odborné veřejnosti.

Časopis je indexován a abstraktován v předních mezinárodních databázích zaměřených na humanitní a sociální vědy, od roku 2008 i v databázích společnosti Thomson Reuters v rámci ISI Web of Knowledge (zejména Journal Citation Reports - Social Science Edition). Aktuální[kdy?] impaktní faktor časopisu (IF) je 0,343.

Časopis vydává Etnologický ústav Akademie věd České republiky.

Zakladatelé časopisu[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]