Červený kopec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdroje k infoboxuNárodní přírodní památka
Červený kopec
Datum vyhlášení 15. prosince 1988
Kód ÚSOP 2466
Lokalita Brno
Výška 260-290 m n. m.
Výměra 0,55 ha
Seznam CHÚ v okrese Brno-město
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Červený kopec
Červený kopec
Národní přírodní památky v Česku

Červený kopec (311 m n. m.) je vrch v Brně, v jehož jihovýchodní části se nachází stejnojmenná národní přírodní památka. Kopec se zvedá jihozápadně od středu města, mezi řekou Svratkou na severu, čtvrtí Štýřice na východě a Bohunicemi na jihozápadě. Do údolí Svratky spadá velmi příkře, s převýšením přes 100 metrů. Má dva vrcholy, jižní je 311 a severní 309 metrů nad mořem.

Kopec je pokryt převážně zahrádkami, příkrý severní svah je zalesněný, místy skalnatý (Mahenova stráň), jihovýchodní úbočí má stepní charakter a na severovýchod zasahuje zástavba brněnské čtvrti Štýřice, včetně Kamenné kolonie. K ní přiléhá pobočný vrchol Červená skála, vysoký asi 260 metrů. Mezi ní a vlastním Červeným kopcem se nachází ulice Červený kopec se stejnojmennou LDN. Veřejná hromadná doprava je sem zajišťována pouze speciální autobusovou linkou 82, s dvouhodinovým intervalem. Po severní straně Červeného kopce vede zelená turistická značka.

Národní přírodní památka[editovat | editovat zdroj]

Červený kopec, ev. č. 66, lokalita Brno-Štýřice v okrese Brno-město. Jedná se o severozápadní část těžebního prostoru tzv. Kohnovy cihelny, asi 200 metrů severně od ulice Jihlavská v Brně. Spravuje CHKO Moravský kras.

Důvodem ochrany je profil s kvartérními sedimenty, paleontologické naleziště. Jedná se o ojedinělý čtvrtohorní profil se sprašemi a pohřbenými půdami. Průběžná sedimentace spraší zachycuje téměř celé období čtvrtohor, tedy zhruba dva miliony let. Proto je tato památka cílem řady exkurzí a vědeckých konferencí. Areál přírodní památky náležel do 60. let 20. století ke katastrálnímu území Bohunice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]