Černá skříňka (kniha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o knize Michaela Connellyho. Další významy jsou uvedeny na stránce Černá skříňka.
Černá skříňka
AutorMichael Connelly
Původní názevThe Black Box
PřekladatelJiří Kobělka
ZeměSpojené státy americké
Jazykangličtina
Žánrdetektivka
VydavatelDomino
Datum vydání2012
Česky vydáno2013
Počet stran334
ISBN978-80-7303-890-8
Předchozí a následující dílo
Pád Hořící pokoj
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Černá skříňka (v originále The Black Box) je dvacátý pátý román amerického spisovatele Michaela Connellyho a zároveň šestnáctý román ze série knih s Hieronymem „Harrym“ Boschem v hlavní roli. Kniha byla vydána 26. listopadu 2012 „v podstatě na oslavu dvacátého výročí existence hlavní postavy“.

Děj knihy[editovat | editovat zdroj]

Bosch se pouští do dvacet let starého případu vraždy, která se stala v roce 1992 během pouličních nepokojů v Los Angeles. Obětí byla fotožurnalistka, která byly nalezena mrtvá v jednom vypáleném obchodě. Harry Bosch a Jerry Edgar byli původní vyšetřovatelé, kteří byli povoláni na místo činu. Speciální policejní skupina sestavená pro vyšetřování zločinů spojených s nepokoji později tento případ převzala, ten však zůstal celou dobu nevyřešen. Případ je znovu otevřen, když se Harrymu podaří najít shodu mezi nábojnicemi z místa činu a nábojnicemi z dalších tří vražd. Harryho nadřízení společně s policejním náčelníkem se pokusí jeho vyšetřování zdržovat v obavách z negativní pozornosti veřejnosti, jejich pokusy však vyjdou na prázdno. V Harryho osobním životě dochází k posunu, když mu jeho dcera Maddie oznámí, že se chce stát policistkou. Svůj zájem o kariéru v policejním sboru Los Angeles již projevila v předchozí knize Pád. V knize je představena nová vedlejší postava Nancy Mendenhallové, která působí jako vyšetřovatelka na oddělení Vnitřních záležitostí. „Černá skříňka“ v tomto případě představuje jeden z dílků skládačky, který pomůže spojit všechny části hádanky dohromady, stejně jako černá skříňka v letadlech.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V prosinci 2012 se kniha umístila na druhém místě žebříčku bestsellerů v novinách San Francisco Chronicle pro metropolitní oblast San Francisco Bay Area.

V roce 2012 Černá skříňka získala španělské ocenění RBA Prize for Crime Writing, které je nejlukrativnějším oceněním kriminálních románů na světě a má hodnotu 125.000 eur.

České vydání[editovat | editovat zdroj]

V češtině vyšel román v roce 2013 v překladu Jiřího Kobělky.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Black Box (novel) na anglické Wikipedii.

  1. Databáze knih:, Michael Connelly: Černá skříňka [online]. [cit. 2020-02-25]. Dostupné online.