Harry Bosch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o literární a televizní postavě. Možná hledáte: Hieronymus Bosch – holandský malíř z 15. až 16. století.
Harry Bosch
Titus Welliver jako Harry Bosch
Titus Welliver jako Harry Bosch
První výskyt Černá ozvěna
Vytvořený/á Michael Connelly
Ztvárnil/a Titus Welliver
Informace
Pohlaví muž
Povolání policejní detektiv, soukromý vyšetřovatel
Manžel(ka) Eleanor (rozvedeni)
Děti Maddie (dcera)
Příbuzní Mickey Haller (nevlastní bratr)
Národnost Američan

Detektiv Hieronymus "Harry" Bosch je literární postava vytvořená Michaelem Connellym v roce 1992 v románu Černá ozvěna. Vystupuje jako hlavní hrdina jednadvacetidílné série knih s policejní tematikou. Romány se většinou odehrávají v roce, ve kterém byly vydány. Bosch je veteránem na oddělení vražd policejního oddělení Los Angeles. Pojmenován byl podle Hieronyma Bosche, holandského umělce z 15. století. Jeho spolupracovníci mu většinou říkají Harry.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Stručný životopis[editovat | editovat zdroj]

Boschova matka byla prostitutkou v Los Angeles a byla zavražděna když bylo Boschovi jedenáct let (28. 10. 1961). Jeho otcem byl právní zástupce, se kterým se Bosch setkal až dospělosti. Své dětství strávil v různých sirotčincích, dětských domovech a v několika pěstounských rodinách. Když se v dětském domově dozvěděl o smrti své matky, potopil se až na dno bazénu a křičel tak dlouho dokud mu nedošel vzduch a musel vyplavat zpátky na hladinu. Tato událost je zmíněna hned v několika románech s Boschem. Když mu bylo sedmnáct, podařilo se mu získat od svého pěstounského otce svolení k narukování a vstoupil do armády Spojených států amerických.

Ve Vietnamu se Bosch dostal u První pěchotní divize do oddílu "tunelových krys" (dostal přezdívku Hari Kari Bosch) - speciálního týmu vojáků, jejichž úkolem bylo zkoumat tunely sloužící Vietcongu a Severokorejské armádě jako kasárna, nemocnice a v některých případech i jako márnice. V nepřátelských tunelech mají tunelové krysy za úkol zabít všechny nepřátelské vojáky, na které narazí, posbírat dokumenty pro analýzu vojenské rozvědky, a rozmístit a načasovat nálože C-4, které explodují po opuštění tunelů. Když byl Harry na dovolené na Havaji, nevrátil se včas ke své jednotce, ale později se tento incident vysvětlil a Bosch si ve Vietnamu odsloužil dva turnusy.

Bosch má také dceru Maddie. Maddie prožila většinu svého života se svou matkou a bývalou Boschovou manželkou Eleanor v Hong Kongu, kam za ní Bosch jezdil jen dvakrát do roka. Eleanor byla velkou hvězdou kasina v Macau, kde jí osobního strážce dělal Sun Yee. Ten byl také jejím přítelem. Eleanor byla zabita když se pokoušela zachránit Maddie ze spárů čínských únosců, a Maddie nyní žije se svým otcem v Los Angeles.

Policejní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po návratu z Vietnamu byl Bosch se všemi poctami propuštěn z armády a vstoupil do losangeleského policejního sboru. Postupně se propracoval na pozici detektiva třetí třídy, která s sebou přináší jak detektivní práci tak i zodpovědnost za fungování týmu, a v losangeleském policejním sboru je ekvivalentem hodnosti detektiv seržant.

U losangeleského policejního sboru Bosch působil pět let na prestižním oddělení loupeží a vražd (OLV), ale toto oddělení musel opustit, když byl objektem vyšetřování oddělení vnitřních záležitostí v případě zastřelení podezřelého z vraždy, zvaného Panenkář. Tomu byla později prokázána vina v případě devíti vražd. Po ukončení interního vyšetřování, které měli na starost detektivové Pierce Lewis a Don Clarke, byl Bosch převelen na Hollywoodskou divizi a byl přidělen na oddělení vražd. Lewis a Clarke měli na starost také vyšetřování Bosche v knize Černá ozvěna. V pozdější fázi své kariéry Bosch opustil policejní sbor a tři roky pracoval jako soukromý detektiv. Na konci knihy Temné proudy se vrátil zpět k losangeleské policii a byl přidělen do oddělení loupeží a vražd k sekci nevyřešených případů. Bosch byl převelen z oddělení nevyřešených případů do oddělení vražd v období mezi knihami Park ozvěn a Vyhlídka.

Během svého působení u policie v Hollywoodském oddělení vražd měl Bosch v knihách za partnery Frankieho Sheehana (Boschův partner z oddělení OLV, který byl později zavražděn v knize Andělský let), Jerryho Edgara (s ním spolupracoval nejdéle) a Kizmin 'Kiz' Riderovou. Limitovaná edice knihy Temné proudy z roku 2004 obsahuje DVD s nahrávkou části proslovu skutečného náčelníka losangeleské policie, v níž veřejně žádá Harryho Bosche, aby se z výslužby vrátil zpět k policii (Connelly byl u toho a tuto řeč slyšel). V knize Vyhlídka Connelly ústy Harryho Bosche pochválil Brattona (i když v knize není přímo jmenován) za to, "že pozvedl morálku policejního sboru" a "že dal Boschovi zpátky jeho práci".

V knize Poslední šance se Boschovou partnerkou opět stává Kiz Riderová, zatímco Edgar nadále působí na oddělení vražd v Hollywoodu. Bosch a Riderová zůstanou partnery až do chvíle kdy je Riderová v knize Park ozvěn postřelena a převelena do kanceláře náčelníka. V knize Vyhlídka dostane Bosch za partnera Ignacia 'Iggyho' Ferrase, mladého detektiva, kterého Bosch dříve neznal. Bosch je často kritizován za své postupy a tak byl už několikrát subjektem vyšetřování oddělení vnitřních záležitostí, ale pokaždé byl očištěn.

Povahové vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Bosch bydlí v domě na ulici Woodrow Wilson Drive číslo 7203 v městské části Hollywood Hills. Peníze na koupi domu získal od filmového studia, které natočilo televizní minisérii inspirovanou případem sériových vražd, na kterém Bosch pracoval. Bosche v seriálu ztvárnil Dan Lacey, a Bosch při natáčení působil jako technický poradce. Jeho dům byl vážně poškozen při zemětřesení krátce před začátkem knihy Poslední kojot. Poté co byl jeho dům určen k demolici, nechal si na stejném místě se stejným výhledem do údolí postavit nový dům.

Bosch vede pestrý milostný život a ve většině knih má nějakou známost. Má také dceru, která s ním od knihy 9 draků bydlí. Předtím žila se svou matkou, Harryho bývalou manželkou Eleanor Wishovou, která byla zabita v Hong Kongu (bývalá agentka FBI, která se později živila jako profesionální pokerová hráčka; Bosch se s ní setkal v knize Černá ozvěna když ho vyšetřování případu zavedlo do Las Vegas; Bosch se s ní později oženil, ale v knize Andělský let ho Eleanor opustila). V pozdějších knihách Bosch udržuje vztah s agentkou FBI Rachel Wallingovou. Jejich vztah se začne utvářet v knize Temné proudy a získá hlubší rozměry v knize Park ozvěn, ale Wallingová jejich vztah nakonec ukončí. Wallingová se opět objevuje v knize Vyhlídka, ale s Boschem udržuje striktně profesionální vztah a od této doby žije s novinářem Jackem McAvoyem. V knize Strašák se Wallingová zmiňuje o tom, že její vztah s Boschem skončil částečně proto, že Bosch stále miluje Eleanor Wishovou.

Bosch je hubené postavy a měří zhruba 175 centimetrů. Nosí knírek a má hnědé vlasy, které už začínají šedivět (Černá ozvěna). Má tmavě hnědé, téměř až černé oči. Z tohoto důvodu jsou jeho oči často zmiňovány v knize Temnější než noc. Connelly nám prozrazuje, jak si asi Bosche představuje, když v knize Vyhlídka Rachel Wallingová řekne Boschovi, že vypadá jako House (v seriálu Dr. House jej hraje Hugh Laurie).

Bosch se často dostává do konfliktu s nadřízenými, ať už se svým poručíkem, s agenty FBI nebo se zástupcem policejního náčelníka (obzvláště s Irvinem Irvingem, který má s Boschem velice napjaté vztahy až do svého odchodu do městské rady na konci knihy Poslední šance). Jeho konfliktní povaha většinou vyplývá z jeho silného smyslu pro rozlišování dobra a zla a z faktu, že nelpí na vlastní kariéře. Na konci knihy Vyhlídka Connelly konstatuje, že tuto povahovou vlastnost lze popsat jediným slovem - neústupnost (vytrvalost). Tohle slovo Connelly použil také v knize Ztracené světlo při popisu jazzové hudby a naznačuje tak souvislost s vlastním životem a svou osobností.

Bosch má nevlastního bratra Mickeyho Hallera, který je právním zástupcem v Los Angeles. Poprvé se jako hlavní postava objevil v knize Advokát. Také je krátce zmíněn jako malý chlapec v krátké vzpomínce v knize Černý led. Haller je synem právního zástupce, který je také Boschovým biologickým otcem. V druhém románu s Mickeym Hallerem, Rozsudek ráže 9, zjistíme, že Harry o jejich pokrevním poutu věděl už spoustu let, zatímco Haller se o něm dozvídá až na konci této knihy.

Holandský malíř Hieronymus Bosch byl znám pro časté vyobrazení pozemských hříchů (nejčastěji zhýralosti) a jejich násilných následků ve svých obrazech. V některých knihách s Harrym Boschem lze spatřit paralely mezi peklem z těchto obrazů a událostmi v Boschově životě.

Mimo Connellyho romány se Harry Bosch objevil i v malých kameo rolích v knihách jiných autorů. Objevil se v knihách Pauly Woodsové, Joea Gorese a Roberta Craise. Během autogramiády v říjnu 2008 prozradil Michael Connelly svým fanouškům, že se Bosch objevil také v bezejmenné cameo roli v jeho románu Horká linka. Tímto odhalením chtěl podpořit prodej knihy Rozsudek ráže 9.

Používané zbraně[editovat | editovat zdroj]

Bosch ve službě po mnoho let používal poloautomatickou zbraň Smith & Wesson 5906 ráže 9mm. Smith & Wesson 5906 je oficiálně povolenou zbraní pro důstojníky losangeleského policejního sboru. Tato zbraň byla velice populární hlavně před velkou přestřelkou s bankovními lupiči v severním Hollywoodu v roce 1997 (známá jako North Hollywood shootout). Ve svém domě měl ve skříni Harry ukrytou záložní poloautomatickou zbraň Heckler & Koch P7 ráže 9mm. Když odešel do výslužby, nosil u sebe poloautomatickou pistoli Glock 27. Když se vrátil do aktivní služby u losangeleské policie nosil u sebe poloautomatickou pistoli Kimber Ultra Carry II .45 ACP. Mnoho policistů v Los Angeles začalo používat silnější zbraň kalibru 45 po přestřelce s těžce ozbrojenými bankovními lupiči v severním Hollywoodu. Vedení losangeleského policejního sboru povolilo policistům použití pistolí a munice s větším kalibrem v reakci na tuto přestřelku. V knize Hořící pokoj začal Bosch používat poloautomatickou pistoli Glock 30 .45 ACP. Pistoli Kimber .45 si nechal jako záložní. V knize Černý led měl Bosch ještě jednu ruční zbraň, a to čtyřiačtyřicítku Smith & Wesson, kterou dostal od otce zavražděné dívky. Měl ji schovanou doma, ale vzal si ji s sebou na cestu do Mexika, protože potřeboval zbraň, kterou by odevzdal při hraniční kontrole a přesvědčil tak mexické autority, že si do Mexika žádnou zbraň nepřivezl. Svou druhou zbraň, 9 milimetrovou pistoli Smith & Wesson, pak ukryl pod rezervní kolo ve svém voze Chevy Caprice. Policista na hranicích si všiml, že Harry má u sebe zbraň pro praváky i když je levák, ale nechal jej jet dál.

Série knih s Harrym Boschem[editovat | editovat zdroj]

Název Partner a spolupracovníci Milostný poměr Zaměstnavatel Hodnost
#01 Černá ozvěna (1992) Det. Jerry 'Jed' Edgar; Zvláštní agentka FBI Eleanor Wishová Eleanor Wishová LAPD Hollywoodská divize Detektiv třetí třídy
#02 Černý led (1993) Det. Jerry 'Jed' Edgar; Carlos Aguila z mexické státní policie Dr. Theresa Corazonová, Sylvia Mooreová LAPD Hollywoodská divize Detektiv třetí třídy
#03 Dvanáctá oběť (1994) Det. Jerry 'Jed' Edgar; Det. Frankie Sheehan Sylvia Mooreová LAPD Hollywoodská divize Detektiv třetí třídy
#04 Poslední kojot (1995) Carmen Hinojosová - policejní psycholog Jasmine "Jazz" Corianová ----- Nedobrovolné zátěžové volno u LAPD Hollywoodská divize
#05 Falešní hráči (1997) Det. Jerry 'Jed' Edgar; Det. Kizmin 'Kiz' Riderová; Zvláštní agent FBI Roy Lindell Eleanor Wishová LAPD Hollywoodská divize Detektiv třetí třídy
#06 Andělský let (1999) Det. Jerry 'Jed' Edgar; Det. Kizmin 'Kiz' Riderová; Det. John Chastain - odd. vnitřních záležitostí; Zvláštní agent FBI Roy Lindell Eleanor Wishová LAPD Hollywoodská divize Detektiv třetí třídy
#07 Temnější než noc (2001) Bývalý zvláštní agent FBI Terry McCaleb ----- LAPD Hollywoodská divize Detektiv třetí třídy
#08 Město kostí (2002) Det. Jerry 'Jed' Edgar Julia Brasherová † LAPD Hollywoodská divize Detektiv třetí třídy
#09 Ztracené světlo (2003) Zvláštní agent FBI Roy Lindell; Policejní detektiv ve výslužbě Lawton 'Law' Cross Eleanor Wishová Ve výslužbě Soukromý vyšetřovatel
#10 Temné proudy (2004) Zvláštní agentka FBI Rachel Wallingová Rachel Wallingová Ve výslužbě Soukromý vyšetřovatel
#11 Poslední šance (2005) Det. Kizmin 'Kiz' Riderová Vicki Landrethová LAPD Oddělení loupeží a vražd - sekce nevyřešených případů Detektiv třetí třídy
#12 Park ozvěn (2006) Det. Kizmin 'Kiz' Riderová; Zvláštní agentka FBI Rachel Wallingová Rachel Wallingová LAPD Oddělení loupeží a vražd - sekce nevyřešených případů Detektiv třetí třídy
#13 Vyhlídka (2007) Det. Ignacio 'Iggy' Ferras; Zvláštní agentka FBI Rachel Wallingová Rachel Wallingová LAPD Oddělení loupeží a vražd Detektiv třetí třídy
#14 9 draků (2009) Det. Ignacio 'Iggy' Ferras; Det. David Chu; Právník Michael 'Mickey' Haller ----- LAPD Oddělení loupeží a vražd Detektiv třetí třídy
#15 Pád (2011) Det. David Chu Dr. Hannah Stoneová LAPD Oddělení loupeží a vražd - sekce nevyřešených případů Detektiv třetí třídy
#16 Černá skříňka (2012) Det. David Chu Dr. Hannah Stoneová LAPD Oddělení loupeží a vražd - sekce nevyřešených případů Detektiv třetí třídy (v programu odloženého odchodu do výslužby)
#17 Hořící pokoj (2014) Det. Lucia Sotoová LAPD Oddělení loupeží a vražd - sekce nevyřešených případů Detektiv třetí třídy (v programu odloženého odchodu do výslužby)
#18 Přeběhlík (2015) Právník Michael 'Mickey' Haller; Det. Lucia Sotoová Ve výslužbě Vyšetřovatel obhajoby
#19 The Wrong Side of Goodbye (2016) Det. Bella Lourdesová Ve výslužbě / Důstojník v záloze policejního oddělení San Fernando
#20 Two Kinds of Truth (2017) Det. Bella Lourdesová Ve výslužbě / Důstojník v záloze policejního oddělení San Fernando

Televizní seriál[editovat | editovat zdroj]

V únoru 2015 uvedl Amazon Prime televizní seriál Bosch, který byl natočen na motivy Connellyho románů. V hlavní roli Harryho Bosche se objevil Titus Welliver. Annie Werschingová hraje strážníka Julii Brascherovou a Jamie Hector hraje detektiva Jerryho Edgara. Produkci měl na starost Henrik Bastin a režie se ujal Jim McKay. Seriál sleduje Bosche, který čelí obvinění u federálního soudu v případě chladnokrevného zabití sériového vraha a zároveň patrá po vrahovi dvanáctiletého kluka.

Podle Connellyho došlo u Harryho Bosche při přechodu ze světa knih na televizní obrazovky k několika změnám. V seriálu má Harry 47 let a je veteránem z války v zálivu, která proběhla v roce 1991. Harry byl členem týmu Zvláštních operací, který měl za úkol čistění nepřátelských tunelů. Práci policejního důstojníka vykonává už dvacet let s jednoletou pauzou, kdy stejně jako spousta policistů z Los Angeles znovu narukoval do armády po teroristických útocích z 11. září 2001. K policejnímu sboru se vrátil poté, co sloužil v Afghánistánu, kde opět působil v oddílu operujícím v nepřátelských tunelech.

Třináctidenní natáčení pilotního dílu začalo v Los Angeles 4. listopadu 2013 a Connelly si během něj vedl deník. Pilotní díl se objevil na Amazon Prime v únoru 2014 a celá první série je dostupná od února 2015. 18. března 2015 bylo oznámeno, že bude natočena další série, a to podle Connellyho knih Falešní hráči, Pád a Poslední kojot. Druhá série měla premiéru 11. března 2016. Krátce po premiéře druhé série Amazon objednal třetí sérii, která bude mít premiéru v roce 2017.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Harry Bosch na anglické Wikipedii.