Čchö Hong-hui

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čchö Hong-hui
Narození 9. listopad 1918
Hwa Dae, Myong Chun, Severní Hamgjong, Korea
Úmrtí 15. června 2002
Pchjongjang, KLDR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Čchö Hong-hui (최홍희, 崔泓熙, v anglickém přepisu Choi Hong Hi; 9. listopadu 191815. června 2002), také známý jako Generál Čchö, byl generálmajor jihokorejské armády a osoba, která je velmi důležitá v historii korejského bojového umění taekwondo. Generál Čchö je označován za otce taekwonda.

Život[editovat | editovat zdroj]

Choi Hong Hi se narodil 9. listopadu 1918 v malé vesnici Hwa Dae, na území dnešní KLDR. Čchöúv otec ho poslal studovat kaligrafii pod vedením mistra Han Il Dong, který byl také mistrem bojového umění taekkyon, starověkého korejského bojového umění bojování nohou. V Kyotu poznal Čchö Kim Hyun Sooa, který ho začal učit karate. V roce 1939 Choi získal technický stupeň 1. dan, později pak druhý.

Vojenská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Během druhé světové války byl přinucen sloužit v japonské armádě. Byl zapletený do protijaponského odboje a tak byl uvězněn a odsouzen na smrt. Během této doby pokračoval ve cvičení bojových umění. Potom co Japonsko kapitulovalo byl propuštěn a v lednu 1946 ustanoven jako podporučík korejské armády. Během let 19461951 byl Čchö povýšen na podporučíka, poručíka, kapitána, majora, plukovníka a nakonec na brigádního generála. V roce 1954 byl Čchö povýšen do hodnosti generálmajora.

Taekwon-do[editovat | editovat zdroj]

Generál Čchö zkombinoval prvky karate, taekkyonu a wu-shu a toto bojové umění nazval "Taekwon-Do" (태권도; 跆拳道), stalo se tak 11. dubna 1955. Samotný název "Taekwon-do", se skládá ze tří slov: Tae - techniky (kopy, bloky atd.) prováděné nohama, Kwon - techniky (údery, bloky atd.) prováděné rukama a Do - cesta bojovníka (filosofie). 22. března 1966 založil Čchö International Taekwon-do federation (mezinárodní federaci Taekwon-do) a byl zvolen jejím prvním prezidentem. Čchö je taktéž autorem encyklopedie Taekwon-do (korejské i anglické verze) a proto jsou si obě terminologie rovny.

V roce 1971 jihokorejská vláda zamítla Čchöiův požadavek aby mohl vyučovat Taekwon-do v Severní Koreji a tak generál Čchö odešel do exilu v Kanadě. Následně jihokorejská vláda založila World Taekwondo Federation (WTF, Světová federace Taekwondo).

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Hrob generála Čchö v Pchjongjangu

Generál Čchö zemřel 15. června 2002 ve Pchjongjangu, hlavním městě KLDR (Severní Koreje), kde byl také pochován. Je zařazen v Síni slávy taekwonda s mnoha přívlastky: „Otec a zakladatel taekwonda“, „Zakladatel a první prezident International Taekwondo Federation“ a „Zakladatel Oh Do Kwan“.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky)

(česky)