Čavanpraš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Čavanpraš (v sanskrtu च्यवनप्राशcyavanaprāśa, vyslovováno čjavanapráša) je doplněk stravy, který je znám například jako zdravotní tonikum, prostředek povzbuzující energii a udržující mládí. Již dlouho je celosvětově oblíben, pro široké spektrum účinků a oporu našeho zdraví. V Indii je nejprodávanějším bylinným doplňkem.

Čavanpraš je jedním z nejpřednějších ájurvédských bylinných směsí, známých jako “rasáyana“, což je takový přípravek, jenž má schopnost předat kvalitnější vlastnosti tělesným tkáním. Rasa je ryzí část z výživy, kterou získáváme z potravin a áyana dopraví tyto živiny tkáním tak, aby nechřadly věkem a nemocí, ba naopak dosahovaly maximální regenerace. Takto naplňuje potřebu lidského hledání, jak si udržet tělo bez nemocí a ochránit před stárnutím. Proto je Čavanpraš považován za celkové tonikum. Směs bylin, cukru, medu, ghí a koření je tak vyvážena, (dle výrobce, množství ingrediencí se pohybuje kolem 25 položek i více, pro místní spotřebu v Indii jsou dokonce i Čavanpraše s 80 položkami) že podporuje celkovou imunitu, především u dýchacího, oběhového a močového systému, zlepšuje paměť a funkci smyslů.

Tento ájurvédský přípravek je často nazýván “elixír života” a objevuje se ve védských textech přes více než 2500 let. První zmínky jsou již z Rgvédu (X.61.1-3),a Mahábháraty. Účinky čavanpraše shrnuje ve svém spise jeden z prvních ájurvédských lékařů. Charaka Samhita. v části Čikitsá Sthánam,  chapter I, verse 62-74

Čavanpraš je hustý džem hnědé barvy, který chutná sladkokysele s lehkou příchutí koření. Užívá se nejlépe s mlékem nebo s teplou vodou. Hlavní složkou, vedle dalších bylin, je amalaki (Emblica officinalis), ghí , med a koření. Díky složení je tato marmeláda i samokonzervant.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Legenda vypráví o neduživém světci Čavanovi, který tak dlouho meditoval bez hnutí až byl celý pokryt hlínou tak, že mu probleskovaly jen oči. Královská dcera, která jej náhodně na procházce objevila, po zhlédnutí dvou zářících bodů ze zvědavosti do nich píchla trnem, až z nich vytryskla krev. Světec v návalu zlosti přivolal na jejího královského otce kletbu. Král, když se to dozvěděl , vydal se za stárnoucím světcem pro odpuštění. Světec mu odpustil ale za podmínky, že mu dá svou dceru za ženu. Tak se i stalo. Po nějaké době do světcova domku přišla dvojice božských lékařů, dvojčata Ašvini Kumára a ti mu podali zázračný lék, který světci vrátil mladost a sílu a to tak, že se stal přitažlivým pro ženy a žil dlouhý život plný radosti. A tak byl tento lék na počest tohoto světce nazván ČAVANPRAŠ.


Příkladem složení, akceptovatelného EU, je čavanpraš, dovážející se i do ČR přímo z indické Keraly, kde je výrobce, pod značkou Nagaryuna pod kontrolou ájurvédských lékařů. Z celkové hmotnosti 500g, je složení jednotlivých ingrediencí u tohoto Čavanpraše v takovémto poměru v jedné denní dávce:

Emblica officinalis 9.1g, Pipper longum 0.78g, Curcuma zedoaria 0.74g, Withania somnifera 0.5g, Elettaria cardamomum 0.31, Adhatoda vasica 1.06%, Aegle marmelos 0,26g, Gmelina arborea 0,26g, Premna integriofolia 0,26g, Desmodium gangeticum 0,26g, Stereospermum suaveolens 0,26g, Oroxylum indicum 0,26g, Boerhavia diffusa 0,26g, Solanum xanthocarpum 0,26g, Santalum album 0,26g, Terminalia chebula 0,26g, Pistacia integerrima 0,26g, Phyllanthus niruri 0,26g, Cyperus rotundus 0,26g, Tribulus terrestris 0,26g, Vitis Vinifera 0,26g, Tinospora cordifolia 0,26g, Asparagus racemosus 0,26g, Cinnamomum tamala 0,07g, Cinnamomum zeylanicum 0.07g, třtinový cukr, ghí (přepuštěné máslo) a med.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku může být použit text z článku ÁJURVÉDA, IMUNITA A ČAVANPRAŠ na webu ajurveda.top, autor Vladimir Mazal, CC-BY-SA


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • EVEREST AYURVEDA s. r .o. Himalájské ájurvédské čaje, amalaki, chyawanprash, ájurvédské byliny. Praha, c2014. ISBN 978-80-260-4602-8

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Ájurvédský lékař, George Eassey, O.M.D.(1955-2015), v publikaci Esence ájurvédy, uvádí jako jeden z prvních, ve své době v ČR, informace o čavanpraši. Tyto informace vycházející ze spisu jednoho z prvních ájurvédských lékařů, Charaky (viz. Ájurvéda), jehož doba působení je odhadována na 800 let př. n. l.

Publikaci Himalájské ájurvédské čaje,.........., tohoto praktického průvodce ájurvédou, vydala česko-slovensko-nepálská společnost, která v souladu s indickou tradicí šíří hlubší povědomí o ájurvédském lékařství, zdravém způsobu života, užívání himálajských bylin a vnitřním rozměru člověka. V České republice a na Slovensku byla společnost založena v roce 2004 ve spolupráci s nepálským ájurvédským lékařem Dr. Ka Dev Jha.

Video, Jak se vyrábí čavanpraš