Čarodějův synovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čarodějův synovec
AutorC. S. Lewis
Původní názevThe Magician's Nephew
PřekladatelRenata Ferstová
IlustrátorRenata Fučíková
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
Žánrfantasy
VydavatelOrbis Pictus
Datum vydání1955
Česky vydáno1993
Typ médiabrožovaná
Počet stran154
ISBN80-85240-09-2
Předchozí a následující díl
Lev, čarodějnice a skříň
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kniha Čarodějův synovec (v anglickém originálu The Magician's Nephew) je jednou ze sedmi knih série Letopisů Narnie C. S. Lewise. Vydána byla jako předposlední, ale chronologicky je první – jedná se tedy o prequel, stejně jako u knihy Kůň a jeho chlapec.

V českém překladu vyšla kniha dosud třikrát, poprvé v roce 1993 v nakladatelství Orbis pictus, podruhé v roce 1999 v nakladatelství Návrat domů a potřetí roku 2006 v nakladatelství Fragment s ilustracemi Pauline Baynesové.

Příběh se odehrává v 19. století v našem světě a na počátku světa Narnie, kde popisuje jeho stvoření. Tím dotváří kontinuitu celé sedmidílné série, protože prozrazuje původ Narnie, čarodějnice Jadis, skříně, skrz niž se v další knize dostali do Narnie Pevensiovi a také profesora, který jim jako jediný věřil.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

(V závorce jsou jména použitá ve 3. českém vydání, která většinou odpovídají originálu).

V Londýně se spolu spřátelí dvě děti, Diviš (Digory) a Gábina (Polly), a rozhodnou se prozkoumat půdu domu, vedle kterého bydlí. Nechtěně se přitom tak dostanou do pracovny Divišova strýčka Ondřeje (Andrewa), který nabídne Gábině žlutý prsten; ta však po dotyku s ním zmizí.

Diviš se dozví od strýčka, že již dlouho provádí pokusy s magií a potřebuje si ověřit domněnku, že žluté prsteny přenesou člověka do jiného světa a zelené zase zpět. Gábina bude ztracena, pokud se pro ni Diviš nevypraví.

Diviš je znechucen Ondřejovou lstivostí a zbabělostí, ale vydá se přivést Gábinu zpět, vybaven žlutým a dvěma zelenými prsteny. Ocitne se u Gábiny v lese plném jezírek, zvaném Les mezi světy. Každým jezírkem se lze dostat do jiného světa. Před návratem se rozhodnou jeden z nich prozkoumat a tak se dostanou do zpustošeného světa jménem Šárn (Charn). V jednom rozpadlém paláci najdou paličku a zvonek. Když se Gábina chce vrátit, Diviš jí v tom násilím zabrání a zazvoní; tím oživí čarodějnici Jadis, která kdysi vyvolala v tomto světě zkázonosnou válku.

Ta se jim pověsí na paty a dostane se tak s nimi zpět do Anglie. Zde sice nemá své magické schopnosti, ale neztratí svoji mimořádnou fyzickou sílu a touhu dobývat. Strýc Ondřej jí posluhuje. Jadis všem vyhrožuje a fyzicky je napadá.

Diviš ji chce dostat z našeho světa; proto se s Gábinou pokusí se jí dotknout a současně si nasadit prsten. Když to udělá, nechtěně s sebou vezme i všechny lidi, kterých se právě dotýkala Jadis. Tak se v Lese mezi světy ocitne vedle Gábiny a Jadis i drožkář František s koněm Jahůdkou (Jahodou) a strýc Ondřej. Když se chtějí vrátit do Londýna bez Jadis, nasadí si zelené prsteny a chystají se skočit do jezírka, které vede do našeho světa.

V tu chvíli se ale Jahoda napije z jiného jezírka, takže jsou všichni, včetně Jadis, přeneseni do světa Narnie, který byl stvořen před několika hodinami a laskavý lev Aslan v něm právě dává vzejít rostlinám a živočichům. Některým zvířatům daruje rozum a řeč. Ti ovšem nepoznají, že Ondřej je člověk, a tak jej zasadí a zalévají jako rostlinu. Když mu Aslan chce pomoci, Ondřej mu kvůli svých hříchům vůbec nerozumí; proto na něho Aslan alespoň sešle posilující spánek.

Aslan nabídne drožkáři Františkovi, že jej učiní prvním narnijským králem. Ten souhlasí, když Aslan z Anglie přenese jeho ženu Helenu. Dále Aslan napomene Diviše za to, jak se ke Gábině zachoval v Charnu; jeho vinou je teď v Narnii zlá čarodějnice, která do ní jednoho dne vnese zlo (tím zlem je stoletá zima popsaná v knize Lev, čarodějnice a skříň).

Aslan pošle Diviše pro kouzelné jablko, aby odčinil svůj hřích a aby byla Narnie po mnoho staletí chráněná před Jadis ochranným stromem života. Diviš se tam vydává s Gábinou na koni Jahodovi, kterému Aslan daroval křídla a schopnost mluvit; nyní se jmenuje Křídlín (Peruť). Když se Diviš dostane k jabloni, objeví se Jadis a přesvědčuje jej, aby jej neodnášel Aslanovi, ale vrátil se ihned do svého světa a uzdravil jím svoji nemocnou matku.

Diviš to odmítne a donese jablko Aslanovi. Ten mu vysvětlí, že kdyby to udělal, matčino uzdravení by přineslo mnoho žalu a zármutku. Pak ale dá Divišovi jiné jablko, které přinese jeho matce zdraví i radost.

Aslan pak přenese Diviše s Gábinou zpět do Londýna a tam na jeho pokyn prsteny zakopou, aby je již nikdo nemohl použít. Na tom místě vyroste strom a z jeho dřeva je později vyrobena skříň. Když se Diviš stane učeným profesorem a skříň je v jeho sídle, projdou touto skříní do Narnie sourozenci Pevensieovi v knize Lev, čarodějnice a skříň.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Letopisy Narnie (původní řazení)
Předchůdce:
Kůň a jeho chlapec
1955
Čarodějův synovec
Nástupce:
Poslední bitva
Letopisy Narnie (řazení podle narnijského času)
Předchůdce:
-
-
Čarodějův synovec
Nástupce:
Lev, čarodějnice a skříň