Přeskočit na obsah

Stříbrná židle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stříbrná židle
AutorClive Staples Lewis
Původní názevThe Silver Chair
PřekladatelRenata Ferstová
Obálku navrhlCliff Nielsen
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
EdiceLetopisy Narnie
Žánrfantasy
VydavatelOrbis Pictus
Datum vydání1953
Česky vydáno1992
Typ médiabrožovaná
Počet stran177
ISBN80-85240-07-6
Předchozí a následující dílo
Plavba Jitřního poutníka Poslední bitva
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stříbrná židle je čtvrtou knihou ze série Letopisy Narnie. Autorem je Clive Staples Lewis. Vydána byla v roce 1953.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Předposlední kniha z edice Letopisy Narnie vypráví příběh Eustace a jeho spolužačky Jill Pole (v některých překladech též Julie Poláková). Na útěku před staršími spolužáky otevřou Eustace a Jill dveře a ocitnou se v Aslanově zemi. Tam se Jill chce před Eustacem předvést a schválně chodí po okraji skály. Eustace ji chce strhnou nazpátek, ale nešťastnou náhodou spadne ze skály sám. Zachrání ho však Aslan a pošle ho do Narnie. Jill zůstává v Aslanově zemi a dostává od něj úkol. Aslan jí poví čtyři znamení, podle nichž má spolu s Eustacem pomoci najít ztraceného prince Riliana, syna krále Kaspiana Desátého, který pomalu umírá a potřebuje svého následníka. Poté je i Jill poslána do Narnie.

Když se ocitne v Narnii, setkává se tam opět s Eustacem. Ten právě kouká na odjezd starého krále. Netuší, že je to Kaspian a promrhá tak první znamení. Přátel si po chvíli všimne sova jménem Perolesklá. Odvede je k regentovi trpaslíku Dýnilovi a ten je ubytuje na Cair Paravelu. V noci je navštíví Perolesklá a odnese je na soví parlament. Tam se Jill a Eustace dozvídají příběh o princi Rilianovi. Před deseti lety mu had uštkl matku a on prahnul po pomstě. Chtěl hada zabít, a tak na osudné místo chodil ještě spoustu dalších dní. Na stejném místě však potkal krásnou ženu a jednoho dne se ztratil. Nikdo ho už nikdy neviděl a někteří si myslí, že ta žena byla čarodějnice.

Sovy se dohodnou, že Eustacovi a Jill pomůžou na další cestě a odnesou je k jejich novému průvodci - bludičkovi jménem Čvachetka. Ten se s nimi vydává hledat rozvaliny starého obřího města. Na cestě potkají Paní v zelené kytlici a ta jim poradí další cestu. Pošle je ale do náruče obrů, kteří si z nich chtějí na slavnostech udělat oběd. Když to přátelé zjistí, pokouší se utéct. Při pokusu o útěk je zahlédnou obři a pronásledují je. Přátelé se schovají v jeskyni. Tam je naleznou podzemšťané a odvádějí je k paní podzemí. Když trojice zjistí, že paní podzemí je Paní v zelené kytlici - čarodějnice která ovládá mysl prince Riliana a s jeho pomocí se pokouší ovládnout Narnii, pomáhají mu utéct a zničit vražedkyni jeho matky..

Film[editovat | editovat zdroj]

V roce 2013 byla ohlášena příprava filmové adaptace románu The Chronicles of Narnia: The Silver Chair, kterou měl režírovat Joe Johnston. K realizaci filmu ale nedošlo.