Čížkov (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čížkov
Zámek Čížkov
Zámek Čížkov
Základní informace
Slohempírový
Výstavba1785
Přestavbakonec 19. století
Stavebníkneznámý
Další majiteléHeisterové, Walserové
Poloha
AdresaČížkov 1, Čížkov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky31030/3-2988 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Čížkov se nachází v obci Čížkov v okrese Pelhřimov. Altán zámku je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Čížkov spadal od začátku své existence pod Novou Cerekev či pod Božejov. K osamocení došlo teprve v roce 1650, kdy jej od Jana Kryštofa Leskovce z Leskovce získal Jiří Milíčovský z Braunberka. On nebo jeho syn Jiří Ludvík si v obci nechali postavit na blíže neznámém místě sídlo. Roku 1669 statek získal Vojtěch Jiří Voračický z Paběnic a na Proseči. Ten jej roku 1677 prodal Gottfriedu Heisterovi. V roce 1785 byl v obci vystavěn klasicistní zámek. Kdo v této době Čížkov vlastnil však není známo, protože docházelo k častému střídání majitelů. Na konci 19. století za Walserů prošel empírovou přestavbou. Po roce 1945 přešel do rukou státu, který jej svěřil zemědělskému družstvu, jenž zde zřídil byty. V současné době je nevyužívaný a chátrá.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o dvoupatrovou budovu o půdorysu obdélníka s průčelím na západ. Z původní klasicistní podoby se do současnosti dochoval trojúhelníkový štít nad hlavní římsou a také věž s hodinami na střeše. Za zámkem se nacházel park, u něhož se v severním nároží ohradní zdi dochoval empírový pavilon o půdorysu osmiúhelníka.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Okolo zámku a jeho areálu prochází silnice I/19 od Starého Pelhřimova na Leskovice a zeleně značená turistická stezka od Mašovic na Novou Cerekev.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-06-16]. Identifikátor záznamu 142518 : Zámek, z toho jen: altán. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]