Ústavní rada (Francie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ústavní rada
Ústavní rada (Conseil Constitutionnel)
Ústavní rada (Conseil Constitutionnel)
Předseda souduLaurent Fabius
Adresa2 Rue de Montpensier
75001 Paris
Souřadnice
Oficiální stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ústavní rada (francouzsky Conseil constitutionnel) je nejvyšší instituce soudní moci ve Francii. Vznikla Ústavou V. republiky v roce 1958.[1] Sídlí v Palais Royal v Paříži.

Pravomoci[editovat | editovat zdroj]

Ústavní rada posuzuje ústavnost právních předpisů. Mezi její pravomoci také patří kontrola volebního procesu,[2] včetně posuzování otázky volitelnosti a nevolitelnosti kandidátů.[3] Ústavní rada může rozhodnout o uvolnění postu prezidenta republiky, pokud ten je nezpůsobilý vykonávat svou funkci. Pokud se prezident rozhodne vyhlásit výjimečný stav, konzultuje to předem s Ústavní radou.[4]

Složení[editovat | editovat zdroj]

Ústavní rada je devítičlenná.[2] Každé tři roky jsou jmenováni tři členové na devítiletý mandát, po jednom je jmenují prezident a předsedové obou komor parlamentu, tedy Národního shromáždění a Senátu.[1]

Členy Ústavní rady jsou de iure doživotně všichni prezidenti republiky.[1]

Seznam předsedů Ústavní rady[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Specializované soudy - Francie. Portál evropské e-Justice [online]. [cit. 2017-06-30]. Dostupné online. 
  2. a b LUKEŠ, Ondřej. Politický systém ve Francii [online]. Ondřej Lukeš, 2005 [cit. 2017-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-11-03. 
  3. Cesty do Evropské unie : Ústavní aspekty evropské integrace [online]. Praha: Vláda České republiky, 2011 [cit. 2017-06-30]. Kapitola Vztah práva ES a ústav ve vybraných členských státech de lege lata : Francie. Dostupné online. 
  4. Functions of the French Constitutional Council | SLN. Study Lecture Notes [online]. 2013-10-22 [cit. 2017-06-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]