Přeskočit na obsah

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ústav pro hospodářskou úpravu lesů
Vznik1. března 1979
Právní formaorganizační složka státu
SídloNábřežní 1326, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, 250 01, Česko
Datová schránkan5v4bry
IČO00020681 (VR)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem (ÚHÚL) je organizační složka státu zřízená Ministerstvem zemědělství České republiky.

Období Československa[editovat | editovat zdroj]

V roce 1935 byla tehdejším československým Ministerstvem zemědělství zřízena Lesní taxační kancelář v Brandýse nad Labem. Měla to být náhrada za zrušená zařizovací oddělení Oblastních ředitelství státních lesů a statků. Během druhé světové války ústav vypracovávala lesní hospodářské plány (LHP) a zeměměřičské a kartografické práce pro potřeby státních lesů. Během druhé světové války (1941) bylo také zahájeno stanovištní mapování lesů se stanovením cílodé druhové skladby. Tím byl položen základ typologie lesů v ústavu.

V poválečných letech byly plněny především úkoly související se zestátňováním lesů. LHP se začaly opět vyhotovovat až v roce 1947. Po cca 10 letech byl zahájen druhý cyklus obnov LHP. Od roku 1971 byla již k tvorbě LHP využívána výpočetní technika, čímž byl položen základ k budování rozsáhlé databáze.

Vyhláškou MLVH ČSR č. 13/1978 Sb. byl ústav pověřen vypracovávat souhrnné lesní hospodářské plány (SLHP) v pětiletých cyklech. Ke konci 80. let začíná ústav intenzivně využívat geografické informační systémy GIS, byl zahájen vývoj českého GISu TopoL a taxačního programu TAX.

Český ústav[editovat | editovat zdroj]

V současné době je ústav pověřen zejména prováděním inventarizace lesů v České republice, vyhotovováním a správou Oblastních plánů rozvoje lesů včetně zajišťování jednotného typologického systému České republiky a zajišťováním funkce informačního datového centra odvětví lesního hospodářství a myslivosti. Tvorba lesních hospodářských plánů LHP přešla v roce 1997 na soukromé taxační kanceláře (zakládanými bývalými pracovníky ústavu) a tím tak ÚHÚL přišel o svou hlavní náplň. Program TopoL přešel také do soukromé firmy.

V současné době se tedy ÚHÚL zabývá

  • Prováděním národní inventarizace lesů v České republice (NIL)
  • Vyhotovováním a správa dat Oblastních plánů rozvoje lesů (OPRL) včetně zajišťování jednotného typologického systému lesů v České republice. Oblastní plány rozvoje lesů jsou přístupné na mapových serverech ÚHÚLu i jako služba WMS.
  • Zabezpečováním funkce informačního a datového centra (IDC) odvětví lesního hospodářství a myslivosti České republiky
  • Podporou činnosti státní správy
  • Zabezpečováním poradenství a služeb při provádění certifikace lesů České republiky
  • Výkonem dozoru, kontroly a vedení informačního systému evidence v oblasti nakládání s reprodukčním materiálem (RM)
  • Poradenskou činností v lesním hospodářství
  • Osvětovou činností


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]