Øystein Magnusson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Øystein I. Magnusson
norský král
Portrét
Busta Øysteina I., Bergenské muzeum.
Doba vlády11031123
Narozeníasi 1088
Norsko
Úmrtí29. srpna 1123 (ve věku 34–35 let)
Hustad
PohřbenNidaroský dóm
PředchůdceMagnus III. Norský
NástupceSigurd I. Norský
ManželkaIngebjørg Guttormsdatter
OtecMagnus III. Norský
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Øystein I. Magnusson (asi 108829. srpna 1123) byl norský král v letech 11031123. Byl nemanželským synem krále Magnuse III.

Život[editovat | editovat zdroj]

Králem se Øystein stal po otcově smrti v roce 1103 společně se svými dvěma bratry, Sigurdem I. a Olafem Magnussonem. Norsko tedy mělo do roku 1115 hned tři krále najdenou. Olaf byl tehdy ještě velmi mladý (narodil se v roce 1099), a tak za něj jeho starší bratři vládli jako regenti v oblastech, které měl Olaf spravovat.

V roce 1107 král Sigurd vedl křížovou výpravu na podporu nově vzniklého Jeruzalémského království a do Norska se vrátil až v roce 1111. Během této doby byl Øystein regentem za oba bratry. Na přelomu podzimu a zimy roku 1115 mladý Olaf náhle onemocměl a v důsledku této choroby 22. prosince zemřel. Země pak zůstala pod vládou Øysteina a Sigurda.

Øysteinovy vztahy se Sigurdem byly napjaté, ale k otevřenému konfliktu nikdy nedošlo. Zatímco Sigurd proslavil Norsko v zahraničí, Øystein pracoval na hospodářském a kulturním rozvoji země. Svou energii věnoval k vytvoření silné a stabilní země a Sigurd se v roce 1111 vrátil do prosperujícího království. Øystein nechal postavit několik kostelů, přístav v Agdenes a ubytovny pro cestovatele. Rovněž dostal Jämtland pod norskou vládu, jak tvrdí sága o Sigurdovi a jeho bratrech v Heimskringle.

Øysteinovou manželkou byla Ingebjørg Guttormsdatter. Manželství bylo součástí budování aliancí krále Øysteina ve východní části Norska a narodila se z něj dcera Marie Øysteinsdatter (María Eysteinsdóttir). Ta se později stala matkou uchazeče o norský trůn Olava Ugjævy. Ten byl sice v roce 1166 jmenován králem, ale byl poražen Magnusem V. a donucen utéct ze země.[1]

Po smrti Øysteina v roce 1123 se Sigurd stal jediným vládcem Norska.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eystein I of Norway na anglické Wikipedii.

  1. Ingebjørg Guttormsdatter (Store norske leksikon). www.snl.no [online]. [cit. 2012-03-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-10-07. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]