Přeskočit na obsah

Émile Bernard (šéfkuchař)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Émile Bernard
Narození5. dubna 1826
Úmrtí31. srpna 1897 (ve věku 71 let)
Povoláníspisovatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Émile Bernard (5. dubna 182631. srpna 1897) byl francouzský šéfkuchař, známý především jako autor řady knih s recepty La Cuisine Classique, která se stala klasikou francouzské kuchyně.

Život[editovat | editovat zdroj]

Bernard byl synem řezníka Laurenta Bernarda a vnukem restauratéra Pierra Bernarda. Rodina jeho matky obchodovala s fajánskou keramikou. Kuchařskému řemeslu se vyučil v restauraci Viviana Jacquinota v Lons-le-Saunier. Poté se přestěhoval do Turína, kde pracoval v kuchyni svého strýce. Poté pracoval jako výpomoc v proslulém hotelu v Janově, kde si ho všiml a najal samotný guvernér Janova. Cestoval také do Říma, Paříže a Ruska, kde se setkal s kuchařem Urbainem Dubois.

Během své dlouhé a úspěšné kariéry ve službách králů a knížat se z něj stal největší znalec chutí a pokrmů oblíbených u evropských panovníků. Na začátku 50. let 20. století pracoval pro guvernéra Varšavy hraběte Krasinského, poté v kuchyni francouzského ministerstva zahraničí. Později byl Bernard jmenován osobním šéfkuchařem prince Viléma I. Pruského, budoucího pruského krále a německého císaře, pro kterého vařil během jeho státní návštěvy v Lyonu. V lednu 1861 měl na starosti královský korunovační banket na hradě Königsberg. Avšak když v roce 1870 vypukla válka mezi Pruskem a Francií,[1] své místo opustil a vrátil se do rodné země, kde působil v Château des Buvettes.

Bernard byl ve Francii ve druhé polovině 19. století průkopníkem nového způsobu servírování service à la russe. Na rozdíl od tehdy obvyklého způsobu service à la française, při kterém byly všechny chody připraveny naráz a naservírovány na stůl před hosta, service à la russe představoval zcela nový způsob stravování, protože jídla byla připravována, porcována a servírována už v kuchyni a do jídelny přinášena postupně. Díky tomu zůstávala v průběhu stolování stále teplá.

Bernard také napsal spolu s přítelem a kolegou šéfkuchařem Urbainem Duboisem, s nímž se setkal v Rusku, klasickou kuchařku 19. století La Cuisine, études pratiques, raisonnées et démonstratives de l'école française au service à la Russe (1856),[2] která byla mnohokrát znovu vydávána, dokonce i na počátku 20. století.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Émile Bernard (chef) na anglické Wikipedii.

  1. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  2. [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]