Ångermanälven

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ångermanälven
tok řeky na mapě
tok řeky na mapě
Základní informace
Délka toku450 km
Plocha povodí32 000 km²
Průměrný průtok490 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
ŠvédskoŠvédsko Švédsko (Västerbotten, Västernorrland), NorskoNorsko Norsko (Nordland)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ångermanälven je řeka ve Švédsku (kraje Västerbotten, Västernorrland) s prameny v Norsku (Nordland). Je 450 km dlouhá. Povodí má rozlohu 32 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení pod jménem Ranserelva v jezerní krajině pohoří Børgefjellet. V jezeře Bijeransaren překračuje norsko-švédskou státní hranici a pod jménem Ransarån pokračuje na východ a severovýchod do jezera Ransarn. Z něj teče na jih přes jezero Gajka do jezera Kultsjön a dále přes jezera Bielite a Voulite podél silnice č. 8 na východ do jezera Malgomaj. Z něj již vytéká pod jménem Ångermanälven a pokračuje přes jezero Volgsjön na jih. Teče převážně v hluboké zalesněné dolině. Protéká řadou jezer a překonává mnohé peřeje a vodopády. Ústí do Botnického zálivu, který je součástí Baltského moře.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je sněhový a dešťový. Nejvyšších vodních stavů dosahuje od května do července. Průměrný průtok vody v ústí činí přibližně 490 m³/s, maximální přibližně 3000 m³/s. Zamrzá na 6 až 7 měsíců.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Využívá se k plavení dřeva. Na řece a jejich přítocích bylo vybudováno několik vodních elektráren. Nedaleko ústí leží město Kramfors, v němž jsou dřevařské a papírenské závody.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]