Ámina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amina bint Wahb
ضريح السيدة آمنة عليها السلام-2.JPG
Narození557
Medína
Úmrtí23. května 577 (ve věku 19–20 let)
Al-Abwa
NárodnostArabové
Povoláníbásnířka
ChoťAbd Alláh ibn Abd al-Muttalib (570–571)
DětiMohamed
RodičeWahb ibn 'Abd Manaf a Barrah bint Abdul Uzza
PříbuzníAbdullah, Kasim ibn Mohamed, Ibrahim ibn Muhammad, Zainab, Rukaja, Umm Kulthum bint Muhammad a Fátima (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ámina bint Wahb (psána též Amina, Ámna a podobně; arabsky آمنة بنت وهب; zemřela kolem roku 577) byla matkou Mohameda, proroka islámu. V arabštině se jí většinou říká Umm an-Nabíj („Matka Prorokova“).

Ámina byla dcerou Wahba ibn ʿAbd Manáfa. Provdala se za ʿAbdalláha ibn ʿAbd al-Muttaliba, který se stal Mohamedovým otcem, jenž však zemřel ještě před prorokovým narozením. Mohamed byl brzy po narození předán do péče chůvy jménem Halíma. Ta později (snad vzhledem k chlapcovým epileptickým záchvatům) nabyla přesvědčení, že malý Mohamed je posedlý démony, a kolem roku 575 chlapce vrátila matce. Sama Ámina zemřela kolem roku 577, když bylo Mohamedovi asi šest let. Jakút ar-Rúmí uvádí ve svém Zeměpisném slovníku tři místa, kde by mohl být Áminin hrob.[1] Podle Muhammada ibn Saʿda je její hrob v al-Abwě na cestě mezi Mekkou a Medínou.[2]

V nejstarších sbírkách hadísů[3] je několik zpráv o Mohamedově návštěvě hrobu jeho matky. Traduje se, že v přítomnosti několika svých společníků prosil Boha o odpuštění pro Áminu, ale jeho přímluva nebyla vyslyšena.[4] Tato událost prý byla podnětem následujícího verše Koránu: „Nepřísluší prorokovi ani věřícím, aby prosili za odpuštění pro modloslužebníky, byť i to byli blízcí příbuzní, poté, co jim bylo jasně ukázáno, že stanou se obyvateli ohně.“[5] (súra 9, verš 114)

Z tradice kolem tohoto verše se odvodilo, že matka proroka zůstala pohankou, a proto přišla do pekla. Tato otázka však byla velmi intenzivně diskutována v debatě o problému prorokových rodičů, který se v islámské teologii řeší od 10. století.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Āmina bint Wahb na německé Wikipedii.

  1. Ferdinand Wüstenfeld (Hrsg.): K. Muʿǧam al-buldān (Geographisches Wörterbuch). Leipzig 1866–1870. s. n. ar-Rāʾiʿa (ein Viertel in Mekka).
  2. Sr. Muhammad ibn Saʿd: Biographien... (Hrsg. Eugen Mittwoch). Bd. I. Theil 1. S. 74; S. XI.
  3. al-Musannaf (Beirut 1971), Bd. 3, S. 572–573
  4. Viz též: Ibn Saad: Biographien … (Hrsg. Eugen Mittwoch). Bd. I. Theil 1. S. 74; S. XI. ʿUmar ibn Šabba al-Baṣrī: Taʾrīḫ al-Madīna. Band I. S. 117–121. Hrsg. Fahīm Muḥammad Šaltūt. Mekka 1979
  5. Korán. Vyd. 7. [sic], V tomto překladu 4., v nakl. Academia 1. vyd. Praha: Academia 797 s. Dostupné online. ISBN 80-200-1260-5, ISBN 978-80-200-1260-9. OCLC 56872629 S. 598. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]