Přeskočit na obsah

¡Democracia Real YA!

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Manifestación ¡Democracia Real YA!, 15-M. (15.05. 2011, Málaga)

¡Democracia Real YA! (česky Skutečnou demokracii teď!, anglicky Real Democracy Now!) je politická platforma vzniklá ve Španělsku, která sama sebe popisuje jako pacifistické seskupení nepříslušící k žádné politické straně ani syndikátu a prosazující participativní a přímou demokracii a samosprávu, realizovanou pomocí lidových sněmů a konsensuálního rozhodování.

Hnutí DRY bylo inspirováno islandskými protesty proti finanční krizi z roku 2009 (známými také jako Revoluce kuchyňského nádobí), Arabským jarem, a řeckými protesty z let 2010-2011. ¡Democracia Real YA! byla organizací, která 15. května 2011 svolala manifestaci, která dala vzniknout hnutí #15M, srovnávaným s pařížskými protesty z května 1968.

Na organizaci těchto aktivit se do značné míry podílela skupina Anonymous, prostřednictvím internetu a také na něm existujících sociálních sítích. Ústřední místo setkávání stoupenců ¡Democracia Real YA! je Puerta del Sol v Madridu, odkud se v brzké době rozšířilo do dalších 57 španělských měst, především do Barcelony. Mluvčími této iniciativy se stali Carlos Paredes, Paco López, Aída Sánchez a Fabio Gándara. K manifestacím dochází ve všech 52 provinciích Španělska a mimo Španělsko také v hlavních a větších městech po celém světě.

Occupy Movement v USA[editovat | editovat zdroj]

Inspirováno, v té době již mezinárodním hnutím Real Democracy Now!, které vzešlo ze španělského ¡Democracia Real YA!, bylo také hnutí Occupy Movement / Occupy Together v USA, které se proslavilo akcemi Occupy Wall Street.

Skutečná Demokracie Teď! v Česku[editovat | editovat zdroj]

V České republice proběhla manifestace Španělů v Praze o víkendu 20.–22. května 2011 na Václavském a Staroměstském náměstí.

Následně poté se začali ke hnutí přidávat i čeští aktivisté a v ČR bylo vytvořeno hnutí Skutečná Demokracie Teď!.

To zorganizovalo několik menších akcí, ze začátku v Praze, později i v jiných městech a u příležitosti Dne Globální změny #15O, 15. října 2011 také demonstraci na Hradčanském náměstí, která přetrvala ve stanovém táboře do druhého dne.

Další, velkou a dlouhodobou, okupační akci se stanovým táborem plánuje toto hnutí v centru Prahy od 28. dubna 2012 s tím, že v rámci mezinárodní globální akce #12MŠeříkové revoluce, se rozšíří 12. května 2012 i do dalších měst v ČR.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]