Stárkov (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Zámek Stárkov)
Zámek Stárkov
Zámek Stárkov
Zámek Stárkov
Základní informace
Slohbarokní architektura
Poloha
AdresaStárkov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky45536/6-1883 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek v obci Stárkov je původně renesanční stavba z roku 1546, přestavěná do barokní podoby v letech 1681 až 1691.[1] Slouží jako domov důchodců.

Stárkov, centrum

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek stojí na místě hradu ze 13. století. Renesanční zámek dali postavit purkrabí Hradeckého kraje Bernard Žehušický z Nestajova a Bernard Čertorejský z Čertorej, který zde od roku 1546 pobýval a zámek aktivně využíval. Roku 1673 zámek koupil Jan František Kaiserstein a v letech 1681 až 1691 zámek významně upravil do barokní podoby.[1] Kaisersteinové byli posledním šlechtickým rodem, který toto panství vlastnil. Dlouhá staletí se o historickou budovu starali a zámek vzkvétal. Rodina jej prodala až v roce 1927 průmyslové rodině Pejskarů z Police nad Metují a jejich úpravy zámku zčásti zničily historický ráz stavby. Další přestavba na domov důchodců v tomto dále pokračovala. Dnes je zámek opět ve vlastnictví původních majitelů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zámek je obdélná jednopatrová budova s mohutnými bočními rizality. Vnější fasády jsou členěny omítkovými rámy, v nichž jsou moderní okna. Místnosti v přízemí mají valené klenby, v patře ploché stropy. Ze zařízení se zachovala rokoková kachlová kamna v jídelně a dvě podobizny manželů Kokořovských od F. K. Bentuma z let 1715 a 1720.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c E. Poche, Umělecké památky Čech III., str. 417.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CECHNER, Antonín. Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Broumovském. Svazek XLV.. Praha: Archaelogická komise při České akademii věd a umění, 1930. 352 s. Dostupné online. Kapitola Stárkov : Zámek, s. 290-292. 
  • E. Poche a kol., Umělecké památky Čech III. Praha 1980.