Wikipedie:WikiProjekt Hudba/Hudební dílna/Ateliér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Scifipsi
Základní informace
Jinak zvaný/áSCI*FI*PSI
PůvodPraha, Česká republika
ŽánryElectro
Aktivní roky1998 – současnost
VydavatelPhantom Records
Současní členové
Radek Rondevald
Borek Slavíček
Luboš Svoboda
Kojo Antwi Oduro
Jaroslav Bernt
Tereza Vytisková (alternující)
Andrea Plíšková (alternující)
Tomáš Brožek (alternující)
Dřívější členové
Linda Hammelová (hiatus)
Filip Malásek
L.L. Bech
Blanche
Ghanjee

Scifipsi je český elektronický hudební projekt. Za svojí existenci se podíleli na několika nezávislých filmech a vyprodukovali množství originálních tracků a remixů. Posupem času se k projektu připojili alternující členi. Oba hlavní producenti jsou zároveň DJs soundsystému Tofu Fighters & Soya Bitches.

Projekt byl založen počátkem roku 1998 Radkem Rondevaldem a Borkem Slavíčkem, kdy ve svém pražském studiu Deep City začali produkovat společně elektro tracky. Roku 1998 vyšel jejich první neoficiální singl Sexy Day a o rok později single Bass Diagnosis. Vybaveni rannými syntezátory včetně legendárního Roland TB-303 byla jejich tvorba zpočátku ovlivněna acid housem, postupem času se však začali věnovat více electru s podporou živých hudebních prvků. K projektu se v době vzniku připojil vokalista Ghanjee a o rok později baskytarista Luboš Svoboda. V roce 2001 vyšel další single Ear Candy, jehož zvuk byl předzvěstí dalšího směřování skupiny. Roku 2003 vyšlo jejich debutové album Jetlag pod nezávislým labelem Phantom Records. Tracky z tohoto alba se objevily ve stejném a následujícím roce na několika hudebních kompilacích. Roku 2004 vyšel single First Fuck, ke kterému byl dokončen na počátku následujícího roku videoklip. Zároveň začali Scifipsi koncertovat na mnoha festivalech a účastnili se klubových akcí. Je nutné zmínit, že od roku 2000 do současnosti se v projektu vystřídalo na živých vystopeních množství alternujících muzikantů, včetně francouzské vokalistky Blanche Neumann, flétnisty Filipa Maláska či vokalistky a moderátorky pražského Radia 1 Lindy Hammelové. Roku 2006 vydal projekt DVD s názvem Scifipsi Live, na kterém je zaznamenán koncert z Radosti FX ze stejného roku, což bylo vyvrcholením koncertní šňůry pro léta 2005-2006. Scifipsi zároveň zprodukovali několik remixů skladeb jiných interpretů a poskytli hudbu k několika nezávislým filmům, například k animovanému filmu ZubAř. V posledních letech se Scifipsi věnovali kompletaci skladeb k jejich dalšímu albu, jehož vydání je plánováno na konec roku 2013.

Název a koncept projektu[editovat | editovat zdroj]

Název projektu se odvíjí od kompozita slov Sci-fi-pes, což je podle interpretace členů „elektrohumanoid, vyskytující se ve vzdálených galaxiích, který se živí se převážně hudbou, za jejímž účelem je schopen vytvářet i skupiny. Může se vyskytovat v jakékoliv formě, v celém nekonečném vesmíru.“

V rámci jejich filozofie a konceptu má každý z členů projektu svou přezdívku a krátkou historii svého výskytu na Zemi. Tento koncept se postupem času rozvíjí. Scifipsi se při živých vystoupeních prezentují na pódiu originálními psími maskami, což je jejich charakteristickým znakem. Při hudební produkci využívají elektronický základ s pomocí syntezátorů, jako např. Korg Kaoss Pad 3, Access Virus a jiné. Ty jsou podporovány živými nástroji, konkrétně elektrickou kytarou, baskytarou, elektrickou flétnou EWI a bicími. Doplňujícími prvky ve většině skladeb je zpěv a rap.

Jetlag
InterpretScifipsi
Druh albaStudiové album
Vydáno2003
Nahráno2001 - 2003
ŽánrElectro
VydavatelstvíPhantom Records
ProducentiRadek Rondevald, Borek Slavíček

Jetlag je debutové album skupiny Scifipsi. Natočeno bylo mezi lety 2001 a 2003. Na albu se podílelo několik interpretů, mezi nimi vokalistka Blanche Neumann, flétnista Filip Malásek, vokalista Ota Klempíř a jiní. Album vyšlo pod nezávislým labelem Phantom Records. Singlem pro toto album byla skladba Ear Candy, která předurčila celkový zvuk a směřování projektu.

Seznam skladeb (CD)[editovat | editovat zdroj]

  1. Electornica In My Head
  2. Shining
  3. Falling
  4. Blanche-Neige
  5. Shiva
  6. Loongtime Massage
  7. Broken Dreams
  8. BigBigBeat
  9. Ear Candy


  • 1998: Sexy Day
  • 1999: Bass Diagnosis
  • 2001: Ear Candy z alba Jetlag
  • 2004: Broken Dreams z alba Jetlag
  • 2004: Shiva z alba Jetlag
  • 2004: First Fuck
  • 2007: Lonely Robot

Videoklipy[editovat | editovat zdroj]

  • 2005: First Fuck
  • 2007: Lonely Robot
  • 2013: Trial

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

{{Portály|Hudba}}

Kategorie:Hudební skupiny založené v roce 1998 Kategorie:České elektronické hudební skupiny Kategorie:Techno hudební skupiny Kategorie:Hudební skupiny 1990-1999 Kategorie:Hudební skupiny 2000-2009 Kategorie:Hudební skupiny 2010-2019