VotočVohoz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Domovská stránka portálu VotočVohoz

VotočVohoz, www.votocvohoz.cz, je sociální síť a online obchodní portál, poskytující uživatelům internetu prostor pro výměnu, nákup, prodej a darování oblečení, doplňků a kosmetiky. Stránka je sesterskou platformou původní litevské manodrabuziai.lt a německé kleiderkreisel.de.

Obchodní model[editovat | editovat zdroj]

Portál VotočVohoz je založený na principu collaborative consumption neboli spoluspotřebitelství. Uživatelé zaregistrovaní na VotočVohoz na svých profilech zdarma uveřejňují inzeráty předmětů. Nabídka katalogu VotočVohoz je omezena na oblečení, doplňky a kosmetiku. Jednotlivé transakce uzavírají uživatelé mezi sebou, administrátoři portálu se na transakcích žádným způsobem nepodílejí, nezasahují do nich a neručí za jejich úspěšnost.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

VotočVohoz založili v Česku v lednu roku 2011 Janet Lavicka a Lukáš Vala podle vzoru litevské výměnné burzy Manodrabuziai a německého dceřiného portálu Kleiderkreisel. Kromě Litvy, kde projekt vznikl roku 2006, a Německa nebo Rakouska, kde portál Kleiderkreisel běží od roku 2009, existuje tato sociální síť rovněž ve Francii, USA či Polsku, kde nese společný název Vinted. Podle údajů firmy se plánuje expanze do dalších zemí. V červenci 2012 přišel litevský portál s rozšířením platformy pod názvem Musumazyliai, na níž lze nabízet oblečení pro miminka a děti, hračky a těhotenskou módu. V říjnu téhož roku jej s týmž konceptem následovali Němci a nazvali jej Mamikreisel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kleiderkreisel na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]