Vinted

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z VotočVohoz)
Skočit na: Navigace, Hledání

Vinted je sociální síť a online obchodní portál, poskytující uživatelům internetu prostor pro výměnu, nákup, prodej a darování oblečení, doplňků a kosmetiky. Stránka je sesterskou platformou původní litevské manodrabuziai.lt a německé kleiderkreisel.de.

Obchodní model[editovat | editovat zdroj]

Portál Vinted je založený na principu collaborative consumption neboli spoluspotřebitelství. Uživatelé zaregistrovaní na Vinted na svých profilech zdarma uveřejňují inzeráty předmětů. Nabídka katalogu Vinted je omezena na oblečení, doplňky a kosmetiku. Jednotlivé transakce uzavírají uživatelé mezi sebou, administrátoři portálu se na transakcích žádným způsobem nepodílejí, nezasahují do nich a neručí za jejich úspěšnost.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Vinted založili v Česku v lednu roku 2011 Janet Lavicka a Lukáš Vala pod názvem VotočVohoz podle vzoru litevské výměnné burzy Manodrabuziai a německého dceřiného portálu Kleiderkreisel. Kromě Litvy, kde projekt vznikl roku 2006, a Německa nebo Rakouska, kde portál Kleiderkreisel běží od roku 2009, existuje tato sociální síť rovněž ve Francii, USA, Polsku a ve Velké Británii. Podle údajů firmy se plánuje expanze do dalších zemí.


Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kleiderkreisel na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]