Viseu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Viseu
Kostel Milosrdenství
Kostel Milosrdenství
Viseu – znak
znak
Viseu – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátPortugalskoPortugalsko Portugalsko
regionCentro
distriktViseu
Viseu na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel47 250
Správa
Oficiální webwww.cm-viseu.pt
Telefonní předvolba232
PSČ3500–3519
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Viseu je město ve stejnojmenném distriktu v regionu Centro v Portugalsku. Město má necelých 50 tisíc obyvatel, je součástí větší metropolitní oblasti. Je křižovatkou spojující přístav Aveiro na pobřeží Atlantiku s městem Guarda a dále se Salamancou ve Španělsku. Coimbra, historické sídlo regionu Centro, leží přibližně 80 km jihozápadně od města. Viseu se nachází přibližně 50 km východně od Atlantského oceánu.

Viseu prošlo významným hospodářským růstem, a to zejména v oblasti telekomunikací, průmyslu, obchodu a vzdělávání. Důležité postavení v této oblasti patří vinařství. Se třemi vysokými školami je město regionálním vzdělávacím centrem. V umění je známé díky svému muzeu Grão Vasco.

Ve starověké portugalské historii bylo Viseu jedním z hlavních městských center v místech, kde žil Viriathus, legendární bojovník a národní hrdina.

Dějiny a památky

Název města sahá až do závěrečného období Římské říše a období raného středověku a je odvozen od římského výrazu „Viso", což znamená dobrý výhled.

V roce 714 bylo Viseu dobyto Maury. V roce 791 bylo obsazeno Alfonsem II. z Asturias, ale v roce 930 opět Maury. Nakonec ho dobyl Ferdinand I. z Leónu v roce 1058.

Když si Alfons II. podmanil Viseu, byl nalezen hrob s nápisem: Hic requiescit Rudericus Gothorum rex („Zde leží Roderich, král Gótů“). Roderich byl poslední vizigótský král před muslimskou invazí na Iberský poloostrov, a údajně zemřel v bitvě u Guadalete, ale jeho tělo se nikdy nenašlo.

Viseu je místem narození jednoho z největších malířů Portugalska 16. století, Vasca Fernandese (1475–1540), známého jako Grão Vasco. Jeho jméno dnes nese muzeum, které vlastní většinu z jeho obrazů, ale i místní hotel, škola a značka vína.

Ve městě se nachází řada náboženských staveb: kromě románsko-gotické katedrály z roku 830 jde o šest hlavních kostelů, čtyři kaple, dva kláštery a biskupský palác, který je sídlem muzea sakrálního umění. V historickém centru zůstaly zachovány úzké dlážděné uličky.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Viseu (mesto) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Oficiální stránka

Pohled na Viseu