Uniform Resource Locator

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

URL, celým názvem Uniform Resource Locator („jednotná adresa zdroje“) je řetězec znaků s definovanou strukturou, který slouží k přesné specifikaci umístění zdrojů informací (ve smyslu dokument nebo služba) na Internetu.

Charakteristika

Eulerův diagram vztahu mezi URI, URN a URL

URL definuje doménovou adresu serveru, umístění zdroje na serveru a protokol, kterým je možné ke zdroji přistupovat.

Jednotlivá pole v URL:

protokol://server.doména_druhého_řádu.generická_doména:port/umístění_na_serveru?formulářová_data#kotva

Některá pole jsou nepovinná – buď nemají význam, nebo se předpokládá předdefinovaná hodnota, závislá např. na schématu (např. pro protokol HTTP je implicitní port 80), nebo na aplikaci (pro webový prohlížeč se předpokládá protokol HTTP).

Příklad pro WWW stránku:

http://cs.wikipedia.org:80/w/wiki.phtml?title=URL
  • protokol: http – odpovídající protokolu téhož jména
  • server (počítač): cs.
  • doména druhého řádu: wikipedia.
  • generická doména (nejvyššího řádu): org(.)
  • port: 80 – jelikož pro http je port 80 implicitní, není ho třeba v tomto konkrétním případě uvádět
  • umístění na serveru: /w/wiki.phtml – je uveden včetně cesty (adresáře) v rámci webserveru, začínající od adresáře „viděného z internetu“
  • parametry (formulářová data): pro formulářové metody POST a GET, jsou-li specifikovány, jsou uvozeny znakem otazníku. Zde je první parametr se jménem „title“ a hodnotou „URL“, druhý se jménem „action“ a hodnotou „edit“. Parametr a hodnota se oddělují rovnítkem, dvojice parametr–hodnota se oddělují ampersandem. Hodnota (i s rovnítkem) může být vynechána, pak se parametr předá jako prázdný řetězec.

Příklad kotvy:

 http://cs.wikipedia.org/wiki/The_Velvet_Underground#.C4.8Clenov.C3.A9
  • Kotva slouží jako odkaz nejen na určitý zdroj, ale i na určité informace ve zdroji. V HTML se kotva konstruuje pomocí párového tagu a atributu name, popř. pomocí atributu id dostupného pro většinu tagů. Označení kotvy musí být v rámci dokumentu unikátní:
<a name="nazev_kotvy_nejlepe_bez_diakritiky_a_mezer"></a>
Aktuální zprávy

Pomocí URL lze zadat také autentizační informace: mezi protokol a doménové jméno je možno vložit uživatelské jméno a případně i heslo oddělená navzájem dvojtečkou a od následující domény zavináčem; například:

https://mirek:mojetajneheslo@www.example.com/

Přestože je v případě protokolu HTTPS i v takovém případě heslo odesláno zašifrované, není tento způsob zadávání hesla ve webovém prohlížeči běžně doporučován. Některé prohlížeče v takovém případě mohou heslo uložit do historie prohlížeče nebo ponechat heslo zobrazené v adresním řádku.

Související články

Reference

  • RFC 1738Uniform Resource Locators (URLs)

Externí odkazy