Svatyně (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Sanctuary. O epizodě seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine pojednává článek Útočiště (Star Trek).
Svatyně
Původní název Sanctuary
Žánr sci-fi, fantasy
Námět Damian Kindler
Režie Martin Wood a další
Hrají Amanda Tapping
Robin Dunne
Ryan Robbins
Christopher Heyerdahl
Agam Darshi
Emilie Ullerup
Skladatel znělky Joel Goldsmith
Země původu KanadaKanada Kanada
Jazyk angličtina
Počet dílů 59 (+8 webizod) (seznam dílů)
Vysílání
TV stanice USA Syfy
Česko AXN Sci-Fi
Vysíláno 3. 10. 200830. 12. 2011
Oficiální webové stránky
Svatyně na ČSFD IMDb TV.com

Svatyně je kanadský televizní sci-fi/fantasy seriál především scenáristy Damiana Kindlera[1]. V anglickém originále se seriál nazývá Sanctuary, čemuž v češtině odpovídají také významy jako Útočiště či Úkryt.

Premiérově jej vysílala, stejně jako jiné sci-fi seriály, například Hvězdná brána: Hluboký vesmír nebo Heuréka - město divů, americká kabelová televizní stanice Syfy, a to od roku 2008 do roku 2011. V Česku je vysílán televizní společností AXN.

Příběh seriálu[editovat | editovat zdroj]

Sanctuary sleduje osudy týmu lidí pracujících v takzvané Svatyni, což je organizace zaměřená na ochranu deformovaných, zmutovaných či neznámých stvoření, které by mnozí označili za monstra a stvůry. Tito „abnormálové“ se vyskytují po celé Zemi v nespočtu tvarů a podob, přesto o jejich existenci nemá většinová lidská populace zpravidla ani tušení. Úkolem Svatyně je zajistit, aby to tak i nadále zůstalo a abnormálové a normální lidé jedny druhé nijak neohrožovali a nenarušovali.

Námět původních webizod i následného televizního zpracování napsal Damian Kindler, který nyní slouží jako hlavní scénárista seriálu. Společně s režisérem Martinem Woodem a herečkou Amandou Tapping tvoří ústřední producentské trio.

Koncept[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 bylo natočeno a posléze odvysíláno 8 webizod. V roce 2008 byl použit děj prvních čtyř webizod, materiál byl přestříhán, rozšířen a vznikl tak první dvojdíl nového TV seriálu pod názvem Sanctuary for All, česky Svatyně pro všechny.[1]

Od roku 2008 do současnosti vznikly celkem čtyři série. První dvě série po 13 epizodách, třetí série po 20 epizodách a poslední, čtvrtá série, která obsahuje 13 epizod. 21. května 2012 bylo oznámeno že 5. řada seriálu byla zrušena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. a b (anglicky)podle verze na anglické wikipedii

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]