Svatyně (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Sanctuary. O epizodě seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine pojednává článek Útočiště (Star Trek).
Svatyně
Původní název Sanctuary
Žánr sci-fi, fantasy
Námět Damian Kindler
Režie Martin Wood a další
Hrají Amanda Tapping
Robin Dunne
Ryan Robbins
Christopher Heyerdahl
Agam Darshi
Emilie Ullerup
Skladatel znělky Joel Goldsmith
Země původu KanadaKanada Kanada
Jazyk angličtina
Počet dílů 59 (+8 webizod) (seznam dílů)
Vysílání
TV stanice USA Syfy
Česko AXN Sci-Fi
Vysíláno 3. 10. 200830. 12. 2011
Oficiální webové stránky
Svatyně na ČSFD IMDb TV.com

Svatyně je kanadský televizní sci-fi/fantasy seriál především scenáristy Damiana Kindlera. V anglickém originále se seriál nazývá Sanctuary, čemuž v češtině odpovídají také významy jako Útočiště či Úkryt.

Premiérově jej vysílala, stejně jako jiné sci-fi seriály, například Hvězdná brána: Hluboký vesmír nebo Heuréka - město divů, americká kabelová televizní stanice Syfy, a to od roku 2008 do roku 2011. V Česku je vysílán televizní společností AXN.

Příběh seriálu[editovat | editovat zdroj]

Sanctuary sleduje osudy týmu lidí pracujících v takzvané Svatyni, což je organizace zaměřená na ochranu deformovaných, zmutovaných či neznámých stvoření, které by mnozí označili za monstra a stvůry. Tito „abnormálové“ se vyskytují po celé Zemi v nespočtu tvarů a podob, přesto o jejich existenci nemá většinová lidská populace zpravidla ani tušení. Úkolem Svatyně je zajistit, aby to tak i nadále zůstalo a abnormálové a normální lidé jedny druhé nijak neohrožovali a nenarušovali.

Námět původních webizod i následného televizního zpracování napsal Damian Kindler, který nyní slouží jako hlavní scénárista seriálu. Společně s režisérem Martinem Woodem a herečkou Amandou Tapping tvoří ústřední producentské trio.

Koncept[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 bylo natočeno a posléze odvysíláno 8 webizod. V roce 2008 byl použit děj prvních čtyř webizod, materiál byl přestříhán, rozšířen a vznikl tak první dvojdíl nového TV seriálu pod názvem Sanctuary for All, česky Svatyně pro všechny.

Od roku 2008 do současnosti vznikly celkem čtyři série. První dvě série po 13 epizodách, třetí série po 20 epizodách a poslední, čtvrtá série, která obsahuje 13 epizod. 21. května 2012 bylo oznámeno že 5. řada seriálu byla zrušena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]