Rocky Balboa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o postavě Rockyho Balboa. O filmu pojednává Rocky Balboa (film).
Robert "Rocky" Balboa
První výskyt Rocky
Poslední výskyt Rocky Balboa (film)
Ztvárnil/a Sylvester Stallone
Informace
Přezdívka Italský hřebec
Titul Mistr světa těžké váhy
Manžel(ka) Adriana Balboa
Děti Robert Balboa jr.
Bydliště Filadelfie, USA
Podrobnosti o postavě na IMDb

Robert "Rocky" Balboa přezdívaný jako Italský hřebec je fiktivní postava boxera z filmové série Rocky, kterou ztvárnil Sylvester Stallone. Postava se také vyskytuje v počítačové hře Rocky Balboa pro Playstation 2.

V průběhu série se Rocky oženil s Adrianou a spolu měli syna Roberta Balboa jr. Stal se dvakrát šampiónem těžké váhy v boxu a později i trénoval vlastního svěřence.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Balboa se narodil roku 1946 a jako jedináček vyrůstal v italsko-americké rodině. Do roku 1976 pracoval jako vymahač dluhů a ucházel se o přízeň Adriany Pennino. Navzájem se do sebe zamilují ještě v událostech filmu Rocky. Ve filmu Rocky II spolu mají syna Roberta Balbou jr.

Po 26 letech manželství Adriana umírá na rakovinu. Tři roky poté (události filmu Rocky Balboa) Rocky tráví většinu večerů ve své restauraci, kterou pojmenoval po své zesnulé ženě, kde vypráví hostům historky ze svého života boxera. Vede dosti odtažitý vztah se svým, již dospělým, synem Robertem.

Profesionální kariéra[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1976 Rocky občas boxoval za Cambria Fight Club přezdívaný "Kbelík krve". Během této doby se Rocky účasnil 64 zápasů s 44 výhrami, z toho 38 K.O. Jeho kariéru zásadně změnil moment, kdy si tehdy úřadující mistr těžké váhy Apollo Creed vybral Rockyho za svého soupeře v příštím zápase.

Do té doby trenérem přehlížený Rocky Balboa těsně prohrává souboj s Creedem, ale ten žádá další zápas. V dalším utkání již Rocky vyhrává způsobem K.O. a stává se novým mistrem těžké váhy. Následuje série zápasů "pro udržení titulu", tedy s ne tolik silnými soupeři. Teprve až zápas proti Jamesi "Clubber" Langovi připraví Rockyho o jeho titul, který ale v odvetném zápasu získává zpět.

Po uvolnění vztahů mezi západem a východem Rocky přijímá výzvu talentovaného Ivana Drago z SSSR poté, co Drago zabije ve 2. kole boxu Rockyho nového trenéra Apollo Creeda. Ivan Drago je poražen na území Sovětského svazu a Rocky oficiálně končí s boxem kvůli zranění hlavy.

V roli trenéra a manažera se Balboa ujímá Tommyho Gunna. Tommy stoupá na žebříčku velmi rychle vzhůru a slaví úspěch spíše jako "Rockyho chlapec", než sám za sebe. To nahrává tomu, že sám Gunn Rockyho opouští a stává se novým šampiónem. Protože novináři sami označí jeho titul za "papírový" (získaný proti nastrčenému, slabému soupeři), chce se Tommy Gunn utkat proti Rockymu. K tomu nakonec dojde ne na profesionální úrovni, ale v ulicích Filadelfie.

Naposledy Rocky Balboa vstupuje do profesionálního boxu o mnoho let později na popud počítačové simulaci zápasu Rockyho a úřadujícího mistra Masona Dixona. Dixon nejprve proti Rockymu nechce boxovat, protože je to jeho vzor a všichni ví, že Balboa má svá nejlepší léta dávno za sebou. Rocky přesto nakonec získává opět licenci pro box a účastní se jeho posledního zápasu, který po deseti kolech prohrává bodovacím systémem.

Původ postavy[editovat | editovat zdroj]

Postavu Rockyho navrhl sám Sylvester Stallone. Nápad příběhu boxera se zrodil po zhlédnutí skutečného zápasu Muhammad Ali vs. Chuck Wepner, který trval přes 14. kol a skončil knock-outem v posledním kole.[1]

Výroky z filmu[editovat | editovat zdroj]

  • Dokud nebudeš věřit v sám sebe , budeš ŽIVOŘIT !!!
  • Největší rány rozdává život.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Rocky Balboa - nejstarší české stránky věnované legendární postavě Rocky Balboa

  1. Film production notes na serveru TOTALROCKY.COM

Související články[editovat | editovat zdroj]