Robert I. z Baru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Florén Roberta z Baru (nákres z 18. století)
Příbuzenstvo
otec Jindřich IV. z Baru
matka Jolanda z Dampierre
manželka Marie Francouzská
syn Eduard III. z Baru
syn Jindřich z Marle
syn Jan z Baru
syn Filip z Baru
syn Karel
syn Ludvík I. z Baru
dcera Marie
dcera Bona
dcera Jolanda z Baru
dcera Jolanda
dcera Jana

Robert I. z Baru (francouzsky Robert I de Bar, 8. listopadu 134412. dubna 1411) byl vévoda z Baru a švagr francouzského krále Karla V.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako mladší syn hraběte Jindřicha z Baru a Jolandy, dcery Roberta z Casselu. Krátce po jeho narození hrabě Jindřich zemřel a titul přešel na Robertova staršího bratra Eduarda. Ovdovělá Jolanda se stala regentkou a protože oba chlapci byli chabé tělesné konstituce, podařilo se jí vyzískat pro syny od papeže Klementa VI. svolení ke konzumaci masa i v době půstu.

Eduard zemřel roku 1352 a sedmiletý Robert se stal hrabětem. Jolanda se roku 1353 provdala za Filipa Navarrského a pařížský parlament jí odepřel právo na regentství. Jolanda vytlačila ze země své protivníky a také získala podporu císaře Karla IV., který z říšské části hrabství vytvořil markrabství Pont-à-Mousson a 13. března 1354 Jolandu potvrdil jako vládkyni.[1] Hrabství Bar bylo císařem následně povýšeno na vévodství. Robert strávil druhou část dětství a dospívání na francouzském dvoře a 8. listopadu 1359 byl v patnácti letech zletilý.

V říjnu roku 1364 se mladý vévoda po získání papežského dispenzu oženil s Marií, sestrou mladého krále. Společně roku 1371 v Bar-le-Duc založili augustiniánský klášter.[2] Za švagrovy vlády se Robert zúčastnil v Normandii několika bitev s Angličany. Koncem života jej trápila ztráta manželky a dvou synů, kteří se nevrátili od Nikopole a také dna a spory s rodinou o vévodství. Zemřel v dubnu 1411 a byl pohřben v rodinné nekropoli v kostele sv. Maxima v Bar-le-Duc.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robert I, Duke of Bar na anglické Wikipedii.

  1. EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha : Argo, 2003. 420 s. Dále jen Francouzští králové. ISBN 80-7203-465-0. S. 257.  
  2. www.barleduc.fr
Předchůdce:
Eduard II.
Znak z doby nástupu Hrabě z Baru/Vévoda z Baru
13521354/1354 - 1411
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Eduard III.