Robert Hooke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Robert Hooke

Robert Hooke (18. červenec 1635, Freshwater, Ostrov Wight - 3. březen 1703, Londýn) byl anglický tzv. „renesanční muž“, jehož záběr byl ohromný.

Život

Známý je jeho fyzikální zákon (Hookeův zákon) o přímé úměrnosti velikosti deformace a napětí v deformovaném tělese.

Roku 1665 publikoval knihu Micrographia, která obsahovala mnoho mikroskopických i makroskopických pozorování. Je mu přisuzováno zavedení biologického pojmu buňka, pro svá pozorování používal jednoduchý mikroskop, který dále zdokonalil Anton van Leeuwenhoek, jenž bývá považován za zakladatele mikrobiologie.

Mezi jeho vynálezy patří: anemometr, teploměr, univerzální kloub, vodováha, hodiny na pružinu a hodinový nepokoj, irisová clona, zaměřovací kříž u dalekohledu.

Vztah mezi Newtonem a Hookem byl velmi chladný. Některá Hookeova prvenství jsou někdy připisována Newtonovi nebo jsou po Newtonovi pojmenována.

Byl také architektem. Přátelil se s Christopherem Wrenem a po požáru Londýna v roce 1666 vypracoval velké množství plánů na obnovení města.

Zajímal se rovněž o astronomii, zkonstruoval zrcadlový dalekohled, helioskop určený k pozorování Slunce, objevil červenou skvrnu na Jupiteru a z jejího pozorování usoudil, že se planeta otáčí. Přispěl také k formulaci Newtonova gravitačního zákona.

Externí odkazy

Šablona:Link FA