QEMU

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
QEMU

QEMU se svobodným operačním systémem ReactOS
Vývojář QEMU tým: Anthony Liguori, Paul Brook, a další.
Aktuální verze 2.1.2[1] (25. září 2014)
Připravovaná verze 2.2.0[2]
Operační systém Linux, Microsoft Windows a další
Platforma x86, x86-64, MIPS, ARM 6, 7 (32-bit) a 8 (64-bit), SPARC, PA-RISC a další
Vyvíjeno v C
Typ softwaru hypervizor
Licence GNU GPLv2
Web QEMU Homepage

QEMU (zkratka pro "Quick EMUlator") je otevřený hostovaný hypervizor poskytující hardwarovou virtualizaci.

Program QEMU vytváří v počítači virtuální stroj, který emuluje CPU pomocí dynamického binárního překladu a poskytuje množinu modelů zařízení, umožňujících běh širokého spektra operačních systémů. Také podporuje některé akcelerované režimy pro podporu různých binárních překladů (pro kód jádra operačního systému) a přímé (hardwarové) provádění procesorem (pro kód ostatní), stejně jako VMware Workstation a VirtualBox. QEMU může být použit pro čistě nativní emulaci procesů (programů) v uživatelském režimu, umožňující programům na jednom počítačovém operačním systému kompilovat programy pro jiný systém. Například programování se děje na počítači s Linuxem, ale QEMU umožní testování výsledného programu pro jiný systém a naopak.

Hardwarem podporovaná emulace[editovat | editovat zdroj]

MIPS kompatibilní procesor Loongson 3, s architekturou RISC, přidává 200 nových instrukcí jako pomoc pro překlad x86 instrukcí pomocí QEMU; tyto nové instrukce rozšiřují úzké hrdlo při provádění x86/CISC-ových instrukcí v MIPS pipeline. S těmito přídavnými instrukcemi, v QEMU, je Loongson 3 schopný zachovat v průměru 70% nativního výkonu při běhu x86 programů reprezentovanými devíti benchmarky.[3]

Verze QEMU 2.1[editovat | editovat zdroj]

Byla vydána nová verze QEMU 2.1.0, která umožňuje plné využití 64bitových schopností procesorů ARM s novou architekturou AArch64.[1]

Paralelní emulace[editovat | editovat zdroj]

Virtualizační řešení, která využívají QEMU, jsou schopná provádět několik virtuálních CPU paralelně. QEMU také je schopno provádět několik vláken souběžně v uživatelském, emulačním módu.

Pro emulaci celého systému, včetně kódu jádra operačního systému, QEMU používá jedno vlákno pro emulování všech virtuálních CPU a hardware. COREMU[4] je záplata (patch) pro odstranění tohoto omezení QEMU. Každé jádro používá oddělenou instanci QEMU binárního překládacího stroje, s tenkým knihovním rámcem (frameworkem) pro řízení mezijádrové a mezihardwarové komunikace a synchronizace.

Externí patche[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ChangeLog - QEMU [online]. [cit. 2014-09-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTgzMDQ QEMU 2.2 Moves Closer To Release With Many New Features
  3. Godson-3: A Scalable Multicore RISC Processor with x86 Emulation [online]. IEEE, [cit. 2009-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. COREMU project page na SourceForge
  5. QEMU Z80 Target [online]. . Dostupné online. (anglicky)  090506 homepage.ntlworld.com

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]