Ovce ouessantská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Ovce ouvesantská

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)
Podřád: přežvýkaví (Ruminantia)
Čeleď: turovití (Bovidae)
Podčeleď: kozy a ovce (Caprinae)
Rod: ovce (Ovis)

Původ[editovat | editovat zdroj]

Pochází z malého ostrova francouzské Bretagne - Ouessant, který leží přes deset mil od pobřeží. Díky drsnému podnebí (vítr, déšť, skoupá vegetace - málo stromů k přirozené ochraně) se přírodním výběrem vyselektovalo toto malé, ale velmi odolné plemeno.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Ovce je typický býložravec. Co do výběru potravy je nenáročná, spásá i rostliny, které ostatní hospodářská zvířata odmítají.

Ovce ouessantská

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o nejmenší existující druh ovce. Berani dosahují hmotnosti až 18 kg, ovce až 15 kg a výšky do 50 cm.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Březost trvá 5 měsíců, samice rodí obvykle 1 mládě o hmotnosti cca 1kg, které kojí asi 6 měsíců. Ovce žijí i s mláďaty ve stádu, jsou aktivní ve dne a jejich říje probíhá dvakrát do roka.

Využití[editovat | editovat zdroj]

V zemi původu se stříhají na kvalitní vlnu, v našich podmínkách se nejčastěji využívají jako velmi nenáročné "živé sekačky" na udržování zahrad, jako domácí mazlíčci, apod.

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Tento druh ovce bývá často nesprávně označován jako Quessantská ovce, nebo Quessantka. Toto označení je nesprávné, k chybě došlo ihned po prvním dovozu do České republiky tak, že pracovník, který zapisoval nově dovezené ovečky do evidence, použil ne příliš kvalitní faxovou kopii dokladu, kde bylo písmeno O u slova Ouessant trochu rozmázlé a zaměnil ho za písmeno Q. Od té doby již většinou nikdo dále původ slova nezkoumal.[zdroj?]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]