Noob

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Noob (slang. núb, noobie) je označení pro člověka, který dělá nějakou činnost, v níž není sběhlý, dělá ji poprvé nebo ji neumí. Vzniklo odvozením z anglického "new boy" (nový chlapec - na školách, vojně) v šedesátých letech, který byl zkrácen na newbie a poté se vyvinula nejpoužívanější verze: noob. V normální mluvě se slovo noob nevyskytuje moc často. Nejvíce na toto označení narážíme v počítačových hrách. Když hráč jinému hráči řekne, že je noob, je to chápáno jako urážka, zatímco slovo newbie je bez hanlivého významu a označuje začátečníka.

Překlad[editovat | editovat zdroj]

Pro slovo noob není přesný překlad, ale chápe se jako synonymum ke slovům: začátečník nebo nešika. V češtině je běžnější výraz: lama, který se dá chápat podobně jako noob. Jedná se o výraz označující začátečníka, který se snaží působit dojmem zkušeného (hráče) Nejčastěji se tento výraz používá v PC a MMO Hrách.

Tvary slova[editovat | editovat zdroj]

Kromě standardního noob se také často používají různé tvary z číslic a písmen nebo zdrobněliny. Jako příklad by se dala použít slova: n00b, noobie, Newbie, n00bík, Núúb, Nooblet, n00blet, Nab00 aj alebo nula.