Netball

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zápas v netballu.

Netbal je téměř výhradně ženský sport, který se vyvinul v USA v devadesátých letech devatenáctého století z basketbalu. Netbal se také stal populární v zemích Britského společenství a v roce 1960 byla založena mezinárodní federace asociací ženského basketbalu a netbalu. Šampionát, který se koná každé čtyři roky, se poprvé uskutečnil v roce 1963. V mezinárodní soutěži se nejúspěšnější zemí stala Austrálie, následována Novým Zélandem.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Družstvo má sedm hráčů, vyměňují se pouze v případě zranění. Hrají se čtyři patnáctiminutové čtvrtiny, které řídí dva rozhodčí. Míč se vhazuje do brankového kruhu. S míčem se nesmí běhat ani driblovat a hráč nesmí držet míč déle než 3 sekundy. Může se házet jednou, nebo oběma rukama, k odražení míče se nesmějí používat pěsti a nohy. Míč se také nesmí házet přes více než třetinu hřiště. Hřiště je rozděleno na třetiny a brankové kruhy a hráči, kteří mají iniciály svých pozic na dresech, se nesmějí hnout ze své pozice. Hráč se nesmí přiblížit na méně než 91 cm (3 stopy) k soupeři, který drží míč.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HUGHES, James. Velká obrazová všeobecná encyklopedie. [s.l.] : Svojtka & Co., 1999. ISBN 80-7237-256-4. Kapitola Netball, Volejbal, Házená - lidé, sport a volný čas, s. 275.  


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]