Neonka obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTetra neonová
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádtrnobřiší (Characiformes)
Čeleďtetrovití (Characidae)
RodParacheirodon
Binomické jméno
Paracheirodon innesi
(Myers, 1936)
Synonyma
  • Hyphessobrycon innesi Myers, 1936
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Neonka obecná (Paracheirodon innesi) (v češtině známá také jako tetra neonová) je drobná sladkovodní rybka, z čeledi tetrovití, pocházející z pramenných vod amazonské oblasti z řek Marañón, Ucayali a jejich přítoků v podhůří peruánských And. Byla objevena v roce 1936 a do Evropy se dostala v letech 1937-1940, kdy došlo k několika importům z přírodního prostředí. Do tehdejšího Československa byla dovezena hned po druhé světové válce v roce 1945 a brzy i úspěšně rozmnožena.

Tetra neonová je mírumilovná a daří se jí v prostornějších nádržích středně zarostlých, s tmavším dnem a dobře prokysličenou vodou. Vhodné je použít na dno nádrže hrubozrnný písek kombinovaný s pláty břidlice a vyluhovanými kořeny. Celková tvrdost vody pro dospělé ryby by neměla přesáhnout 8°N a hodnota pH neutrální hranici (pH 7). Teplotu vody je třeba udržovat v rozmezí 20-22 °C. Při vyšší tvrdosti a teplotě nad 24 °C degeneruje nejen pohlavní ústrojí, ale dochází i ke ztrátě pigmentace a celkovému chřadnutí ryb. Tetrám neonovým neprospívá příliš stará akvarijní voda. Jakmile poklesne pH pod hodnotu 6, je třeba část vody vyměnit za čerstvou, ale dobře odplyněnou zásaditější vodu.

Rybky využívají hlavně spodní část vodního sloupce. Na tmavém pozadí nádrže vypadají jako pohybující se smaragdy. Milují tmavá stinná místa a zdržují se v hejnu. Neustále hledají potravu kolem kamenů a kořenů u dna. V době tření samečci bojují o samičky, jsou sytěji vybarveni a zvláště jejich hřbetní ploutev je kouřově černá. Břišní partie samiček jsou objemnější, takže v pohlaví rybek se v této době nemůžeme zmýlit. Rybky se v přírodním prostředí vytírají v období dešťů v zatopených tůních a tišinách pralesa. K vytírání je tedy důležitá čerstvá a měkká voda. Pohlavní útlum vyvolává starší, tvrdá a kyselá voda a přechodný nedostatek potravy. Modrým svítícím proužkem zachytávají světlo. Nejdřív vyplavou na hladinu na slunce a chvíli se tam drží. Pak se opět vrátí do hlubiny a svým jasným svitem odehnávají predátory.

Přírodní prostředí

V původním prostředí žije v křišťálově čisté, čiré, měkké, slabě kyselé vodě teplé 22-24 °C. Vody jsou tu zastíněny bujnou pralesní vegetací a rybky si přivykly na trvalé šero a polostín.

Popis

Sameček tetry neonové je štíhlý, bříško má rovné, svítící pas nelomený a dorůstá 3-3,5 cm délky. Samička je zavalitější, svítící pas pod hřbetní ploutví má obloukovitě prohnutý směrem dolů a dorůstá délky asi 4 cm.

Rozmnožování

Rozmnožuje se ve dvoulitrových elementkách (celoskleněná nádrž) s vytíracím roštem na dně. Správná teplota a tvrdost vody jsou klíčové pro vývoj jiker a následný růst plůdku. V profesionálních pěstírnách se nasazují ke tření celá chovná hejna, lepších výsledků je však dosahováno při tření v párech.

Literatura

V tomto článku byly použity informace z publikace "Akvaristika - teorie a praxe pro amatéry i profesionály; záliba a poznání", Zdeněk Drahotušský a Jindřich Novák