Neighbor Discovery Protocol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Neighbor Discovery Protocol (NDP) je protokol Internet Protocol Suite používán s Internet Protocol Version 6 ( IPv6 ) . Působí v linkové vrstvě Link Layer internetového modelu (RFC 1122) a je zodpovědný za automatickou konfiguraci adres uzlů , objev jiných uzlů na lince, určování adresy linkové vrstvy jiných uzlů , hledání duplicit adres , hledání dostupných směrovačů a Domain Name System (DNS) serverů , zjišťování prefixů adres a udržování dosažitelnosti informace o cestách do jiných aktivních sousedních uzlů(RFC 4861 ) . [1]

Protokol definuje pět různých typů paketů ICMPv6, jenž vykonávají funkce pro IPv6 podobné Address Resolution Protocol (ARP) a Internet Control Message Protocol (ICMP) Router Discovery a Router Přesměrování protokoly IPv4. Nicméně, poskytuje mnoho vylepšení oproti předchozímu IPv4 ( RFC 4861 , oddíl 3.1 ). Například, obsahuje Zjišťování nedostupnosti sousedních uzlů (NUD), čímž se zlepší odolnost doručení paketu v přítomnosti selhávajících směrovačů nebo linek či mobilních uzlů.

Inverzní Neighbor Discovery ( IND ) rozšíření protokolu ( RFC 3122 ) umožňuje uzlům určit a propagovat adresu IPv6 odpovídající dané adrese linkové vrstvy , podobně jako Inverse ARP pro IPv4. Secure Neighbor Discovery Protocol ( SEND ) je rozšíření zabezpečení NDP, který používá Cryptographically Generated Addresses ( CGA ) a Resource Public Key Infrastructure ( RPKI ) aby poskytl alternativní mechanismus pro zajištění NDP s kryptografickým způsobem, který je nezávislý na IPsec .

Technické detaily[editovat | editovat zdroj]

NDP definuje pět ICMPv6 typů paketů za účelem inzerování nebo žádání routeru či souseda a síťových přesměrování.[1]

Router Solicitation (typ 133) 
Hostove se ptají Router solicitation zprávami čímž se snaží na připojené lince najít routery .[2] Uzly, které směrují pakety, které nebyly adresovány jim, začnou vytvářet Router advertisment pakety ihned po obdržení této zprávy, nikoli v jejich dalším naplánovaném čase.
Router advertisment (type 134) 
routery ohlašují jejich přítomnost spolu s různými linkovými a Internetovými charakteristikami buď periodicky nebo v reakci na zprávu Router solicitation .
Neighbour solicitation (typ 135) 
Neighbour solicitation jsou používány uzly k určení adresy linkové vrstvy na souseda, nebo ověření, že soused je stále dosažitelný pomocí cache adresy linkové vrstvy.
Neighbor advertisment (typ 136) 
Neighbor advertisment používají uzly v reakci na zprávu Neighbour solicitation
Redirect (typ 137) 
Směrovače mohou informovat hostitele, že existuje lepší prvního hop na cílový router.

Tyto zprávy jsou použity pro následující funkce :

 • Router discovery : hostové mohou najít směrovače umístěné na přiložených odkazech.
 • Prefix discovery : hostové mohou objevit prefixy adres , které jsou na odkaz pro připojené odkazy .
 • Parametr discovery : hostové mohou nalézt linkové parametry (např. MTU ).
 • Automatická konfigurace adres : konfigurace bez státní příslušnosti adres síťových rozhraní.
 • Rozlišení Adres : mapování mezi IP adresami a spojové vrstvy adres.
 • Stanovení Next - hop : hostitelé mohou najít další směrovače na místo určení.
 • Detekce nedostupnosti sousedních uzlů ( NUD ) : určení, že soused je již na tomto linku dostupný.
 • Detekce duplicitních adres ( DAD ) : uzly mohou zkontrolovat, zda adresa je již v provozu.
 • Rekurzivní DNS server ( RDNSS ) a DNS Search List ( DNSSL ) Přiřazení pomocí inzerování směrovače ( RA ) voleb.[3] Toto je nová funkce, a není široce podporovaný klienty.
 • Packet redirection, aby poskytovaly lepší next-hop cestu pro některá cílová místa.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Neighbor Discovery Protocol na anglické Wikipedii.

 1. a b RFC 4861, Neighbor Discovery pro IP verze 6 ( IPv6 ) , T. Narten et al. ( Září 2007)
 2. Network Working Group, Thomas Narten, Erik Nordmark, William Allen Simpson, Hesham Soliman Protocol Overview [online]. The Internet Engineering Task Force (IETF), 1 MARCH 2005, [cit. 2013-03-02]. S. 9. Router Discovery: How hosts locate routers that reside on an attached link.. Dostupné online. (anglicky) 
 3. [ Http://tools.ietf.org/html/rfc6106 RFC 6106 ] , IPv6 Router Reklama Možnosti konfigurace DNS , J. Jeong ( Ed. ) , S. Park , L. Beloeil , S. Madanapalli (listopad 2010 )