Maximum transmission unit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Maximum transmission unit (MTU, maximální přenosová jednotka) je v informatice označení pro maximální velikosti IP datagramu, který je možné vyslat daným síťovým rozhraním. Obvyklá hodnota MTU je 1500 bajtů, což je standardní MTU pro široce rozšířený Ethernet. Mezi některými místy počítačové sítě může být MTU nastaveno na nižší hodnotu (například spojených vytáčeným připojením, tunelem, VPN) nebo naopak vyšší hodnotu (tzv. jumbo frame).

MTU by nemělo být zaměňováno s minimální velikostí datagramu, kterou mají být síťová zařízení schopna zpracovat. V případě IPv4 je to 576 bajtů[1] a 1280 bajtů pro IPv6.[2]

Fragmentace paketů[editovat | editovat zdroj]

U přenosového protokolu IP je při směrování paketu do přenosového kanálu s nižším MTU než je délka paketu, provedena fragmentace paketu. V hlavičce všech fragmentů kromě posledního je nastaven příznak More fragments, identifikátor je zachován a příslušným způsobem je nastavena položka Fragment offset. Opravena je položka Total Length.

Fragmenty sestavuje zásadně až příjemce, protože každý fragment může využít v síti jinou cestu. Již fragmentované pakety lze dále fragmentovat. Fragmentace působí potíže zejména u vyšších protokolů, kdy je kvůli ztrátě 1 fragmentu nutné přenášet celý chybějící celek. Proto IPv6 místo fragmentace příliš dlouhé pakety zahazuje.

Někdy není fragmentování vhodné nebo dokonce příjemce fragmentované datagramy odmítá. V takovém případě je možné, aby bylo MTU pro TCP spojení nastaveno u odesílatele na menší hodnotu pomocí manipulace s položkami MSS (Maximum Segment Size) na hraničních routerech. Vysílající strana si obecně sama může zjistit maximální možnou velikost MTU na trase pomocí metody Path MTU discovery, avšak to je nutné zajistit na aplikační úrovni (implementací v tom kterém programu). Před započetím komunikace je pak vyslán datagram s nastaveným příznakem Do not fragment (nefragmentovat) a pokud některý router potřebuje provést fragmentaci (která je zakázána), je pomocí protokolu ICMP oznámena odesílateli chyba, takže vysílající může svoje MTU opravit.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RFC 791, strana 13
  2. RFC 2460, strana 13

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]