NASCAR

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Daytona 500 v roce 2004

NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) je rodinný obchodní podnik, který povoluje a řídí celou řadu motoristických sportovních událostí v USA, v nichž startují závodní speciály. Nascar založil v letech 19471948 Bill Francie senior. Závody se oficiálně jezdí od roku 1948. Od roku 2009 je generálním ředitelem NASCAR Brian Francie, vnuk zesnulého Billa Francii seniora.[1] NASCAR je největším podnikem svého druhu ve Spojených státech.[2] Patří se svými miliony fanoušků mezi nejsledovanější sporty v USA. Podle televizních ratingů jsou sledovanější pouze profesionální zápasy amerického fotbalu. Tři největší závodní série jsou Sprint Cup, Xfinity Series a Camping World Truck Series. Celkově se však pod patronací NASCAR pořádá okolo 1500 závodů na více než 100 tratích v 39 státech USA, Kanady a Mexika. Exhibičně se závodilo v roce 1988 v Austrálii a mezi roky 1996 - 1998 v Japonsku. Vozy z 1. ligy NASCAR Sprint Cup mají výkon 725 koňských sil a váží 1500 kg.

Hlavní sídlo NASCAR je v Daytona Beach na Floridě, má však kanceláře i ve čtyřech městech v Severní Karolíně, a sice v Charlotte, Mooresville, Concordu a v Conoveru.[3] Regionální kanceláře sídlí také v New Yorku, v Los Angeles a v Bentonville v Arkansasu. Mezinárodní kanceláře jsou v Mexico City a v Torontu.


Sprint Cup[editovat | editovat zdroj]

Ford Fusion na platformě "Gen 6"

"NASCAR Sprint Cup Series" je nejvyšší úroveň profesionální soutěže, a v důsledku toho také nejpopulárnější a nejziskovější ze všech soutěží NASCAR. V sezóně 2014 se soutěž skládá ze 36 bodovaných a 4 nebodovaných závodů, v rozmezí 10 měsíců. Nejprestižnější závod NASCAR bývá tradičně Daytona 500, mezi další prestižní podniky patří 600 mílový závod v Charlotte, 400 mílový závod v Indianapolis nebo 500 kolová podívaná v Bristolu. V každém bodovaném závodě startuje 43 vozů značek Chevrolet, Ford a Toyota.

Xfinity Series[editovat | editovat zdroj]

"NASCAR Xfinity Series" (dříve Nationwide) je druhá nejvyšší soutěž NASCAR. Poslední vítěz je Chase Elliott v roce 2014. Moderní forma těchto závodů začala v roce 1982 s hlavním sponzorem Anheuser-Busch Brewing's Budweiser. V současné době jediná soutěž ze tří nejznámějších, která se jezdí mimo území USA. Sezona je o několik závodů kratší než u Sprint Cupu. A také celkový obrat peněz a ceny jsou významně nižší.

Camping World Truck Series[editovat | editovat zdroj]

"NASCAR Camping World Truck Series" jsou speciály podobné vyšším ligám, ale opatřeny karosérií vypadající jako pick-up, což je nejoblíbenější dopravní prostředek v USA. Vítězem sezóny 2014 se stal Matt Crafton. Série závodů Camping World Truck Series vznikla v roce 1994. První závod proběhl v následujícím roce.

Bezpečnost v NASCAR[editovat | editovat zdroj]

Start závodu v Bristolu

Většina bezpečnostních prvků v NASCAR byla zavedena až v reakci na smrt nebo těžké zranění jezdců, zejména pak po smrti Dale Earnhardta Sr. v roce 2001. Největším přínosem pro zvýšení bezpečnosti bylo zavedení povinného používání HANS (Head and Neck Support - podpora hlavy a krku) a vybudování nových tlumených svodidel SAFER Barrier.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DICICCO, Christopher. NASCAR's Organizational Structure By [online]. Buzzle.com, November 3, 2007, [cit. 2009-04-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. History of NASCAR [online]. Famento, Inc, February 20, 2009, [cit. 2009-04-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. RACING FAQ, NASCAR Trivia and TECH Questions [online]. Jayski LLC, ©;; Owned and served by ESPN, February 15, 2009, [cit. 2009-04-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]