LGBT práva v Guatemale

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
LGBT mapa Guatemaly

Lesby, gayové, bisexuálové a transsexuálové (LGBT) se v Guatemale mohou setkávat s právními komplikacemi neznámými pro zbytek obyvatelstva. Mužská i ženská stejnopohlavní aktivita je zde legální.

Nicméně osobám majícím jinou sexuální orientaci nebo genderovou identitu není garantovaná žádná přímá ochrana před diskriminací a stejnopohlavní páry žijící ve společné domácnosti nemají rovný přístup ke stejné právní protekci jako různopohlavní manželské páry.

LGBT problematika v Guatemale[editovat | editovat zdroj]

Zákony týkající se stejnopohlavní sexuální aktivity[editovat | editovat zdroj]

Stejnopohlavní sexuální styk konaný mezi dospělými osobami, bez úplaty, v soukromí a za vzájemného souhlasu je v Guatemale legální od roku 1871.[1] Trestnost homosexuality byla zavedena po španělské kolonizaci roku 1524 a ačkoli nadvláda Španělska nad Guatemalou skončila v roce 1821, stále si udržovala silnou pozici katolická církev. V roce 1871 však byla nastartována změna státního systému, Guatemala opustila někdejší koloniální pořádky a nahradila je liberálními francouzskými koncepty. Součástí této změny bylo i odtrestnění stejnopohlavních styků.[1]

Minimální legální věk je stanoven pro stejnopohlavní stejně jako pro různopohlavní styk na 18 let.[1]

Stejnopohlavní soužití[editovat | editovat zdroj]

Země dosud neumožnila uzavírat homosexuálním párům manželství a ani nepřijala žádnou jinou právní instituci, jakou je například registrované partnerství nebo neregistrované soužití.

Podle průzkumu Cid-Gallup provedeného v červenci 2010 bylo 85 % zdejších obyvatel proti stejnopohlavnímu manželství, zatímco 12 % jej podporovalo a 3 % byla nerozhodnutá.[2]

Právní ochrana[editovat | editovat zdroj]

Guatemalské zákony nezakazují diskriminaci na základě sexuální orientace nebo genderové identity v oblastech veřejného života jako jsou zaměstnání, vzdělávání, bydlení, zdravotní péče, bankovnictví a další veřejné služby (hostinská činnost, kinematografie atd.).[3]

Sociální podmínky[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv je tu homosexuální styk legální od r. 1871, tak negativní společenské postoje k sexuálním menšinám u guatemalského obyvatelstva stále přetrvávají a harašment, jakož i vraždy z nenávisti, mířený proti LGBT lidem není neobvyklý. První gay bar byl založen r. 1976 jako první a jediný v Guatemale. Byl však v provozu pouze do konce 90. let.

Většina Guatemalců je věřících a hlásí se buď ke katolické, protestantsky fundamentalistické nebo východní pravoslavné církvi, což má za následek silně zakořeněné sociálně konzervativní postoje, v nichž je zahrnuto i nahlížení na homosexualitu a crossdressing jako na amorální jevy.

Sociálně konzervativní křesťanské postoje se vyskytují i ve vrcholné politice. Národní strana naděje, sociálně-demokratická křestansky-konzervativní strana a Strana Patriotů, vládnoucí strany, jsou konzervativní. Ostatní strany, ačkoliv jsou levicové a liberální, všeobecně ignorují problematiku LGBT práv.

I přesto přese všechno je LGBT komunita brána na vědomí od začátku 90. let a demonstrace za mír, lidská práva a LGBT práva tu jsou ne běžném pořádku.

V r. 1993 byla založená OASIS (Organization to Support an Integral Sexuality in the Face of AIDS) jako nevládní příspěvková organizace poskytující zdravotnickou osvětu ohledně HIV/AIDS LGBT komunitě. Konec občanské války v r. 1996 a následné nastolení demokracie umožnila založení OASIS.

Životní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Legální stejnopohlavní styk AnoAno (1871)
Stejný věk legální způsobilosti k pohlavnímu styku pro obě orientace AnoAno
Antidiskriminační zákony v zaměstnání NeNe
Antidiskriminační zákony ve službách a v obchodu NeNe
Antidiskriminační zákony v ostatních oblastech (nepřímá diskriminace, homofobní projevy) NeNe
Stejnopohlavní manželství NeNe
Stejnopohlavní soužití NeNe
Adopce dítěte stejnopohlavního partnera NeNe
Společná adopce NeNe
Gayové a lesby smějí otevřeně sloužit v armádě
Možnost změny pohlaví AnoAno
Možnost umělého oplodnění pro lesbické ženy
Možnost náhradního mateřství

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku LGBT rights in Guatemala na anglické Wikipedii.

  1. a b c http://www.glbtq.com/social-sciences/guatemala.html Archivováno 4. 11. 2011 na Wayback Machine. (PDF v archivu)
  2. Guatemalans Reject Same-Sex Marriage. www.angus-reid.com [online]. [cit. 2015-03-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-12-07. 
  3. http://www.unhcr.org/refworld/topic,4565c22547,4a30d9792,45f1473e11,0.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]