Intervence

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Intervence (z lat. intervenire, zasahovat, vstupovat do něčeho) představuje vnější zásah do nějakého procesu za účelem jej ovlivnit, změnit. Nejčastěji se tento pojem objevuje v ekonomice, společenských a mezinárodních vztazích.

Ekonomická intervence[editovat | editovat zdroj]

Ekonomickou intervencí se zpravidla rozumí mimořádný zásah státu (či jiného subjektu) do tržních či ekonomických procesů. Nejznámějším příkladem jsou např. státní výkupy zemědělských produktů a zásahy státních bankovních ústavů do vývoje kurzů měn (např. jejich odkupováním nebo prodejem).

Odtud intervencionismus, přesvědčení o užitečnosti nebo nutnosti takových zásahů.

Intervence a mezinárodní vztahy[editovat | editovat zdroj]

Intervence na poli mezinárodních vztahů představuje zásah jiného státu do mezinárodních či vnitrostátních procesů a záležitostí jiných států. Může mít podobu čistě diplomatického protestu (prostý protest), čistě diplomatického nátlaku (protest spojený s hrozbou sankcemi či ultimátem), reálného diplomatického či ekonomického nátlaku (zrušení zastupitelství, zavedení víz, odpírání víz, mimořádná cla, embargo). Nejtěžší formou intervence je pak intervence vojenská.

Společenské vztahy[editovat | editovat zdroj]

Ve společenských vztazích se intervencí často rozumí přímluva významného příbuzného, známého nebo spojence za kladné vyřízení nějaké žádosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]