Ian Somerhalder

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ian Somerhalder
alt =
Rodné jméno Ian Joseph Somerhalder
Narození 8. prosince 1978 (35 let)
USA Covington, Louisiana
Alias Mr. Smolder Holder
Rodiče Robert a Edna
Oficiální web ian-somerhalder.com
Významné role Boone Carlyle (Ztraceni)
Damon Salvatore (Upíří deníky)

Ian Joseph Somerhalder (* 8. prosince 1978) je americký herec, producent a model, známý jako Damon Salvatore ze seriálu Upíří deníky nebo Boone ze seriálu Ztraceni.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Covingtonu v Lousianě. Jeho otec Robert, stavební podnikatel, je anglicko-francouzského původu, jeho matka Edna má předky v Irsku. Příjmení Somerhalder získal od svého adoptivního pradědečka. Jeho biologický pradědeček, který byl zámožný anglický velkostatkář, přivedl do jiného stavu jednu ze svých milenek. Zaplatil přistěhovaleckému pracovníkovi za to, že si tuto ženu vezme a její dítě pojmenuje Somerhalder.[zdroj?] Ianovi rodiče se rozvedli v jeho třinácti letech, poté vyrůstal s matkou.

Profesní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Již v deseti letech se stal modelem. Procestoval celý svět a předváděl modely značek Calvin Klein, American Eagle Outfitters, Dolce & Gabbana, Versace, Guess.

Jeho první velká role byla ve filmu režiséra Rogera Avaryho Pravidla vášně. Poté následovaly postavy Adama Knighta v seriálu Smallville, Boona Carlylea ve Ztracených (Lost) a další role v seriálech Kriminálka Las Vegas, Kriminálka Miami, Zákon a pořádek, Znovu na světě a Upíří deníky.

Objevil se také v akčních filmech Ztracený svědek (The Lost Samaritan, 2008) a Turnaj zabijáků (The Tournament, 2009), v romantické komedii Probuzení (Wake, 2009) nebo v komedii How to Make Love to a Woman (2010). Roku 2012 následoval snímek Cradlewood.

Ztraceni[editovat | editovat zdroj]

Boone Carlyle byl dalším zachráněných z přední části letadla společnosti Oceanic a také nevlastním bratrem Shannon. Pokusil se stát dalším vůdcem ztracených na strově ale neuspěl, protože byl příliš ukvapený a také mladý. Přesto se stal Lockovým pomocníkem a vzniklo mezi nimi silné pouto. Boone byl na ostrově 41 dní než podlehl zraněním způsobeným pádem ze stromu. Podle Locka byl Boone obětí, kterou si ostrov vyžádal.

Upíří deníky[editovat | editovat zdroj]

V tomto americkém seriálovém hitu hraje postavu upíra Damona Salvatore. Při natáčení se seznámil se svou nyní už bývalou partnerkou, Ninou Dobrev. Damon v seriálu vystupuje nejdřív jako záporný hrdina, ale postupem času se z lásky k Eleně mění v lepšího... Podle různých anket je v TVD nejoblíbenější postavou.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ian Somerhalder na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]