ICE kontakt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

ICE kontakt (In Case of Emergency, česky v případě ohrožení) je v mobilním telefonu kontakt na blízkou osobu v definovaném tvaru pro speciální využití. ICE kontakt je možné použít zejména v situacích, kdy vlastník telefonu není schopen komunikace, a je potřeba o něm zjistit nějaké informace nebo někomu z jeho blízkých nějaké informace sdělit. ICE kontakt je tak dobře využitelný pro policii (viz např. http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/cojeice20090417.html). Použití zdravotnickými záchranáři je spíše odmítáno.

Základní myšlenka ICE je, že většina lidí má u sebe trvale mobilní telefon s rozsáhlým adresářem přátel a blízkých osob. Často je ale obtížné a časově náročné zjistit, pod jakým jménem má uložené blízké osoby, zejména pokud pro jejich označení jsou použitá vlastní jména nebo přezdívky. Je proto doporučeno kontakty na blízké osoby prefixovat řetězcem ICE, tedy např. ICE1 matka, ICE2 Jana, atd.

Srovnání s obdobnými systémy[editovat | editovat zdroj]

Podobným doporučením je uvádět blízké osoby pod snadno nalezitelnými jmény (máma, teta apod.). Protože systém ICE není v současné době příliš rozšířený, je systém s obecnými jmény využívanější.

Výhody ICE[editovat | editovat zdroj]

  • Zkratka ICE je definovaná jako mezinárodní, a tedy využitelná i v zahraničí.
  • Vyhledání ICE kontaktů v mobilu jednodušší, neboť při abecedním řazení telefonního seznamu jsou všechny na jednom místě.

Nevýhody ICE[editovat | editovat zdroj]

  • Při použití jmen ve tvaru "ICE" nebo "ICE1", "ICE2" atd. (tj. bez jména osoby) toto znepříjemňuje život uživateli telefonu, neboť u takovýchto volajících nedokáže rozlišit, kdo je kdo. Řešením je za značku ICE uvést i jméno.
  • Kvůli šíření informací o ICE v podobě hoaxu systém ztrácí na důvěryhodnosti.

Kompromisním řešením je pochopitelně uvedení kontaktu v obojím tvaru, tj. s prefixem ICE i bez něj.

Formát ICE kontaktu[editovat | editovat zdroj]

Nejčastěji doporučovaným formátem je uvedení jednoho kontaktu se jménem ICE a telefonním číslem, popřípadě více kontaktů rozlišených číslem, které jim přiřazuje prioritu volání. Tento formát ale trpí výše uvedenou nevýhodou pro uživatele telefonu. Nově doporučovaným formátem proto je "ICEx označení", kde x je číslo udávající pořadí, ve kterém si uživatel myslí, že by ICE kontakty měly být kontaktovány, a označení je např. "matka", "manželka", "strýc", popřípadě jméno osoby.

Telefonní číslo je pro lepší použitelnost v zahraničí vhodné uvádět včetně mezinárodní předvolby (např. "+420" pro Českou republiku).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nápad tohoto projektu pochází z doby kolem roku 2005. Také kampaň, kterou vedl britský paramedik Bob Brotchie a která se snažila nápad rozšířit mezi lidi, proběhla v květnu 2005. Na nápad se nakrátko pozapomnělo, ale už 7. července vystoupil do popředí během teroristického útoku v Londýně. Krátce po něm proběhl na rozhlasové stanici BBC 4 s Bobem Brotchie rozhovor, během kterého popsal, že v případě, že postižený nemůže díky zraněním komunikovat, bývá jeho mobil jediným nástrojem umožňujícím zjistit o něm důležité zdravotní informace, a kdyby existoval jednotný způsob usnadňující jejich získání, bylo by to pro záchranáře výrazně jednodušší a rychlejší.

Brotchie také apeluje na výrobce mobilních telefonů, aby do adresářů nově vyvíjených přístrojů napevno naprogramovali položku ICE, do které by si uživatel pouze doplnil příslušné telefonní číslo.

Později byla také navržena malá červená nálepka s nápisem ICE umístitelná na mobilní telefon, který má ICE nastaveno tak, aby záchranáři na první pohled zjistili, že v něm toto číslo naleznou.

Kampaň za používání ICE proběhla v Evropě (Anglie, Izrael) a Austrálii, a v poslední době se začíná rozšiřovat i po severní Americe.

ICE Spam/Hoax[editovat | editovat zdroj]

Informace o ICE se často více či méně zkreslené šíří v podobě zpráv s charakterem spamu či hoaxu, a to prostřednictvím e-mailů a sociálních sítí, někdy i médií.

Ve zprávě jeho autor obvykle tvrdí, že ICE může významným způsobem pomoci při záchraně života v nouzových situacích. Mail doporučuje zavést si v adresáři mobilního telefonu jednotnou mezinárodně uznávanou položku se jménem ICE, u které bude číslo na osobu, která má informace o Vašem zdravotním stavu. Mylným předpokladem je, že tyto osoby mohou v případě ohrožení života (například při dopravní nehodě) výrazně pomoci zdravotnické záchranné službě informacemi o zdravotních komplikacích postiženého, lécích, které užívá, různých alergiích, kterými trpí, atd. Tato informace je ale zkreslená, přestože vychází z pravdivého základu.

Zástupci složek integrovaného záchranného systému však takové informace naprosto vyvracejí a doporučují užívat fungující formu průkazu či kartičky umístěnou v osobních dokladech. I v případě rozšíření projektu IZIP (nebo obdobné formy elektronicky dostupné zdravotní dokumentace) dojde k zjišťování dalších informací o zdravotním stavu pacienta daleko později. První lékařská pomoc se řídí především okamžitým stavem pacienta. [1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOUKAL, Josef. Falešný email radí, jak označit v mobilu své blízké kvůli záchranářům. Právo [online]. 2008-12-10 [cit. 2008-12-10]. Dostupné online.  
  2. FRANĚK, Ondřej. ICE (In Case of Emergency) - fakta, nebo fikce? [online]. 2008-11-29, [cit. 2008-12-10]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]