Hořící most

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hraničářův Učeň - Hořící most
Autor John Flanagan
Původní název Ranger’s Apprentice - The Burning Bridge
Překladatel Zdena Tenklová
Obálku navrhl Paolo Barbieri
Země Austrálie
Jazyk angličtina
Edice Hraničářův učeň
Žánry fantasy
Vydavatel Random House (AUS)
Egmont (ČR)
Datum vydání 2005
Česky vydáno 2008
Počet stran 259
ISBN [[Speciální:Zdroje_knih/ISBN 978-80-252-1034-5|ISBN 978-80-252-1034-5]]
Předešlé dílo Hraničářův učeň - Rozvaliny Gorlanu
Následující dílo Hraničářův učeň - Ledová země

Hořící most (the Burning Bridge) je druhý díl souboru Hraničářův učeň australského spisovatele Johna Flanagana.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Druhý díl dvanácti dílné série začíná pronásledováním wargalů Willem a Haltem.  Dalšího rána pokračují po stopě a vidí, jak tři nestvůry přepadávají uprchlíka z Morgarathovi země, který nese válečné plány pána Deštných a Temných hor do Auraluenu (královské území). Odtud uprchl před několikaty lety kvůli krádežím a vraždám. Wargalové ho zabijí a následně hraničáři získají tajné plány. Jedou s nimi ke králi cestou se k nim přidá ve městě Horác. Když projíždí opuštěným městem, kde následně nocují, přiloudá se Evanlyn (Kassandra), která jim povypráví příběh o přepadení Kassandřina pochodu, jediná ona unikla.

Ráno Halt odjíždí dříve, aby dodal plány králi co nejdříve. Při dalším nocování skupinka spatří jednotku wargalů, kteří odvádějí celtické horníky. Will se rozhodne je pronásledovat, protože ho zajímá co s kopáči provádějí a naučil se, že každá maličkost může vyhrát nastávající válku. Po dlouhé pouti uvidí veliký dřevěný most přes Trhlinu, kde pokračuje dlouhým tunelem. uvědomí si, že po tomto mostě může přejít celá armáda. Willa napadlo, že most mohou zníčit, a tak zbránit nebo zpomalit přechodu pěšáků na druhou stranu Trhliny. V noci založili ohně a přechod přes propast začali zapalovat. Will chránil Evanlyn při rozdělávání plamenů. Na to také doplatili, Skandijci zajali mladého hraničáře a neprozrazenou princeznu.                 Před tím však mladící tajně vyslechli seveřany, kteří se bavili o falešných plánech války a útoku královy armády do zad jejich civilizací. Po zajetí kamarádů Horác ujížděl směrem na hrad, kde pověděl králi o Morgarathových plánech a únosu přátel. Před válkou se hraničářský oddíl postaral o přepad Skandijců. Morgarath čekal na jejich zásah. K jeho smůle to byli královi muží, kteří si vzali naebe jejich brnění. Wargalové byli bezmocní vůči útoku těžké kavalérie a to král Duncan věděl, a proto vyčkával, než se nestvůry naženou na vojsko, ze kterého následně vyběhne zdrcující jízda.

Pán Deštných a Temných hor dal pokyn k mírovému vyjednávání. Věděl, že má ještě v rukávu rukojmí, a proto se rozhodl pro spravedlivý souboj on proti rytíři. Král zakazoval každému, kdo chtěl vyzvat Morgartha na souboj výslovným NE. Bohužel nebyl rychlý, když ho vyzýval Horác. Strhla se bitva mezi vůdcem wargalů a rytířskému učni. Po dlouhém souboji nakonec vyhrál Horác, ale mezi tím Skandijci odvedli Willa a Evanlyn do lodí, odkud poté cestovali do své rodné země. Halt vykřikl: ,,Já tě najdu, Wille!‘‘ a hodlal se svůj slib dodržet.

Nové postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Princezna Kasandra – na projížďce jí přepadli wargalové a ona byla jediná, kdo přežila. Vydávala za svoji služebnou, Evanlyn.