Hledání Aljašky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Hledání Aljašky (v originále Looking for Alaska) je první román amerického autora Johna Greena. Vyšla v březnu 2005 a v ČR ji v roce 2013 vydal Knižní klub. Knihu do češtiny přeložila Veronika Volhejnová. Knihu, řadící se do žánru young adult (pro mladé dospělé), zařadila Americká knihovnická asociace mezi deset nejlepších knih pro dospívající.[1] Část rodičů knihu oceňovala, konzervativní rodičovské organizace si však vymohly stažení knihy z některých knihoven středních škol. Podle nich dílo, které syrově líčí život dospívajících, je „nechutné a pornografické“.[2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Román se zabývá podstatou života a smrti, hledá odpovědi na důležité otázky. Kniha se člení na dvě části – Předtím a Potom.[3] Hlavní postavou je zvláštní, nesmělý chlapec Miles Halter, jehož zálibou je hledání posledních slov slavných osob. Odejde z Floridy a od svých rodičů studovat internátní střední školu Culver Creek v Alabamě. Jeho cílem je hledat odpovědi na „velké Možná“. V internátní škole se zamiluje do své spolužačky se zvláštním jménem Alaska Young, která skrývá tajemství, které jí změnilo život.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ODVÁŘKOVÁ, Markéta. RECENZE: Hledání velkého Možná. Kult [online]. 2014-01-14 [cit. 2014-04-01]. Dostupné online.  
  2. LP Fish. Nejprodávanější kniha na Amazonu ještě nevyšla. Aktuálně.cz [online]. 2011-07-06 [cit. 2014-04-01]. Dostupné online.  
  3. SLADKÁ, Dominika. První láska, poslední slova. Studentpoint.cz [online]. 2013-08-07 [cit. 2014-04-01]. Dostupné online.